به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، کلانشهر مشهد با حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت حاشیه نشین، رتبه دوم حاشیه نشینی کشور را پس از تهران داردو به گفته نماینده خراسان رضوی در شورای عالی استان‌ها شهرداری ها به تنهایی نمی‌توانند مشکلات حاشیه‌نشینی در استان خراسان رضوی را برطرف کنند و نیازمند مشارکت های مردمی، بخش خصوصی و نهادهای دولتی هستند.

یکی از معضلات اجتماعی- اقتصادی جهان امروز، بروز و گسترش حاشیه نشینی است. هرچند موضوع حاشیه نشینی به لحاظ زمانی، پیشینه ای تاریخی دارد، اما در چند دهه اخیر این مسئله به خصوص در کشورهای جهان سوم نظیر ایران به دلایل مختلفی مانند افزایش جمعیت و در پی آن افزایش مهاجرت از نقاط روستایی به شهری گسترش زیادی پیدا کرده است.

حاشیه نشینانی که اغلب از خانواده های پرجمعیت تشکیل می شوند و غیرقانونی و بدون هیچ برنامه ای در لبه های شهری اسکان می شوند و همین بی نظمی انواع آسیب های اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی و ... را بر کل پیکره شهر وارد میکند.

مشهد به نسبت جمعیت، وسعت و تعمیق روزافزون مسائل متعددش دارای بیشترین پهنه‌های کم‌برخوردار و پیرامونی شهری در کشور است.

افزایش مهاجرت به مشهد نتایجی چون گسترش فقر و تداوم چرخه فقر در مناطق کم‌برخوردار، گسترش اقتصاد سیاه و مشاغل کاذب در بین ساکنان مناطق کم‌برخوردار، رشد جرم‌زایی در مناطق کم برخوردار، افزایش محسوس بخش خدمات در اقتصاد و رشد بیکاری پنهان و در نهایت فرسایش سریع تر در زیرساخت‌های شهری را در پیرامون شهر مشهد ایجاد کرده است.

مناطق محروم نیاز به شکل گیری کسب و کارهای جدی دارند

محمدرضا کلایی شهردار مشهد در گفتگو با  خبرنگار رکنا درباره وضعیت حاشیه نشینی در شهر مشهد و راهکارهای شهرداری برای کاهش آن و از بین بردن آسیب های ناشی از آن چنین گفت:  در بودجه ۹۹ به حاشیه نشینی شهر توجه ویژه ای شده است . حاشیه نشینی مشهد را باید از چند منظر مورد ساماندهی  قرار داد. موضوع بازآفرینی شهری، حل لکه های بزرگ که یکی از آنها کفرود است، سعی کرده ایم‌ موضوعات زیست محیطی منطقه را به عنوان یک هسته اصلی رفع کنیم.

 

وی ادامه داد: چند پروژه جدی را در حاشیه شهرها تعریف کرده ایم که جاذب جمعیتی دارد و می‌تواند ترکیب جمعیتی را به سمت کسب و کار ببرد. از طرف دیگر اقداماتی در جهت بهبود سرانه ها در فضای سبز، ورزشی، آموزشی و تامین عملکرد بهتر توسط سایر دستگاه ها مثل نیروی انتظامی، جمع آوری پسماند و  فاضلاب و.. انجام داده ایم.

شهردار مشهد با بیان اینکه مجموعه اقدامات تابع درک یکسری ضرورت ها است تاکید کرد: خروجی عملکرد ما در ۶ ماه اخیر، خود را نشان داده است و پروژهای زیادی داشتیم که به ثمر رسیده است.

کلایی افزود: بخشی از مشکلات به دلیل مسائل حمل و نقلی است که به دلیل فشار های مالی در خط ۳ و ۴ که از خروجی  شهید رجایی می‌رود از نقاط نابرخوردار شروع و به نقاط نابرخوردار منتهی می‌شود را آغاز و عملیات اجرایی آن را شروع کرده ایم.

شهردار مشهد با بیان اینکه من فکر می‌کنم تبعیض مثبت انشاالله اثر خود را خواهد گذاشت تصریح کرد: این مناطق محروم نیاز به شکل گیری کسب و کارهای جدی دارند که ما فقط می‌توانیم پیشگام باشیم و پلتفورم آن را ایجاد کنیم اما در نهایت این بخش خصوصی است که باید پای کار بیاید.

خبرنگار: علی چاهه

 

آیا این خبر مفید بود؟