به گزارش رکنا،  محمد رضا شعبانی با بیان اینکه حدود 30 درصد افزایش صادرات مرکبات را داریم اظهار داشت: امسال تاکنون 70 هزار تن مرکبات مازندران به خارج کشور صادر شده است و این محصولات به کشورهای عراق، روسیه، ترکمستان و افغانستان صادر می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران با اشاره به اینکه 30 هزار تن پرتقال و تامسون مازندران خریداری و ذخیره‌سازی شده است، تصریح کرد: حمل مرکبات به تمام استان‌های ایران از 5 بهمن آغاز و در ایام پایانی سال توزیع می‌شود.

وی با بیان اینکه 35 هزار میلیارد تومان درآمد استان در بخش کشاورزی در سال است، افزود: سهم صندوق توسعه بخش کشاورزی در زمان افزایش و کاهش تولید جبران می‌شود.

عضو هیئت مدیره صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی مازندران با اشاره به اینکه صندوق فردی نبوده و بخش حقوقی مطلق است و تولیدات ما خرد است گفت: برای اجماع تعاونی‌های خرد باید مدیریت تولید را به دست تعاونی‌ها واگذار کنیم.

وی با بیان اینکه 180 هزار تولیدکننده مرکبات با سطح زیرکشت مرکبات 120 هزار هکتار در مازندران داریم، افزود: 10 درصد منابع مالی صندوق برای تامین ماللی میوه شب عید استفاده کردیم.

شعبانی با اعلام اینکه مرکز تولید نهال سالم انبوه در کشور برای مرکبات داریم، گفت: الگوی کشت مرکبات در کشور بسیار ضعیف و معیوب است.

مدیرعامل اتحادیه باغداران مازندران با اشاره به اینکه مرکبات یک میوه نیمه گرمسیری است، افزود: باید واریته اصولی را از سوی کشاورزی به باغداران ارائه دهیم.

وی با رد ممنوعیت کشت لیموترش در مازندران، تصریح کرد: میوه و نهال جنوب در مازندران نباید بیاید چرا بسیاری از لیموهای جنوب و مرکبات آن دارای آفت است. نظارت قرنطینه‌ای در محصولات باغی و کشاورزی در کشور نداریم.

شعبانی با اشاره به اینکه اگر نظارت قرنظینه‌ای در حوزه کشاورزی و مرکبات نباشد باید میلیارد تومان هزینه کشور صرف سموم و آفات نبانی شود، تصریح کرد: ورود محصولات و آفت به مرکبات زیان بسیاری وارد می‌کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟