محسن هاشمی در سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند که صبح امروز در برج میلاد و با حضور پیروز حناچی شهردار تهران و جمع کثیری از مسؤولان شهری برگزار شد گفت: مدیریت هوشمند، موضوعی است که امروزه در افزایش اثربخشی و کارآمدی بسیار مطرح است و استفاده از بیگ دیتا و داده های انبوه برای کاهش هزینه و افزایش راندمان، امری متداول است، البته نباید هوشمندی و مدیریت هوشمند تبدیل به ویترین و یک ژست شود و ما از همان روشهای ناکارامد و توام با خطای گذشته تحت عنوان مدیریت هوشمند استفاده کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران اساس مدیریت هوشمند را داده و انبوه اطلاعات دانست و افزود: چرا که در بخش پردازش هم جهان پیشرفتهای فوق العاده ای در نرم افزارنویسی و تحلیل داده داشته است و هم ما در کشور در حوزه برنامه نویسی توانمندی ها بروز و خوبی داریم، اما یک نرم افزار و سیستم تحلیل هرچقدر توانمند، زمانی که از داده نادرست استفاده کند، نتیجه و مدل نادرست را بعنوان خروجی می دهد.

وی با بیان اینکه از 4 دهه قبل درگیر این موضوع تحلیل داده بوده است ادامه داد: در دوره ای که در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در مرکز تحقیقات پلیمر و کوپوزیتهای پلی تکینک مونترال تحصیل می کردم، شرکتی برای تولید یک نرم افزار هوشمند تولید محصولات پلاستیکی به روشهای مختلف از جمله روش تزریقی این مرکز تحقیقات دانشگاه سفارش پروژه داده بود، این نرم افزار هوشمند باید از مجموعه اطلاعات و داده هایی استفاده می کرد و مناسبترین پلیمر از هزاران محصول پلیمری شرکتهای مختلف را براساس پارامترهایی مانند قیمت، کیفیت و شرایط مواد پلیمری و در قالب روشهای رئولژی، ترمیک و مکانیکی در دستگاههای سازنده را برای تولید محصولی خاص، پیشنهاد می داد.

وی افزود: نخستین بخش داده ها، اطلاعات مربوط به تولیدات مواد شرکت های پتروشیمی در سراسر جهانبود که شامل قیمت، ویژگی های تولید و خصوصیات کیفی محصولات شرکتهای تولید کننده مواد پلیمری را شامل می شد. بخش دوم، خصوصیات کارکردی محصول نهایی بود که نشان می داد چه مقاومت، شرایط استفاده و ویژگی هایی باید داشته باشد که از تطبیق این دو پایگاه داده، می توانستیم مواد اولیه را انتخاب کنیم. بخش سوم پایگاه داده ها، ابزار وشرایط تولید این محصول را مشخص می کرد. بخش چهارم نیز مربوط به فروش این محصول، قیمت و بازار Store آن بود. برای این منظور از سه نرم افزار CAD.RIM CAD.TIM CAD.MIM استفاده می شد و خروجی هر نرم افزار بعنوان ورودی نرم افزار دیگر وارد استفاده می کردیم.

محسن هاشمی در ادامه تشریح تجربیات خودش افزود: در واقع ما با تلفیق این چهار پایگاه داده وتحلیل آن، می توانستیم بصورت هوشمند مواد اولیه و روش تولید ومشتری را انتخاب کنیم و موضوع مهم در این سیستم هوشمند، میزان صحت، دقت وروزآمدی داده ها بود.

رئیس شورا نمونه امروزی از این موضوع را بحث ترافیک تهران خواند و ادامه داد: ما برای طراحی مدل های ترافیکی، ایجاد یک کریدور حمل ونقل عمومی یا ساخت یک معبر نیاز به داده های ترافیکی داریم که در آن میزان سفر و مبدا و مقصد و توزیع زمانی آن مشخص باشد، بصورت برآوردی همواره گفته می شود که در تهران 20 میلیون تقاضای سفر داریم اما اینکه آیا واقعا این میزان سفر 20 مییلون است یا 17 میلیون یا 23 میلیون سفر مشخص نیست، یک داده توام با صحت، روزآمدی و دقت در اختیار ما نیست به همین خاطر در تاریکی تصمیم می گیریم و مدیران حمل ونقل می گوید که ما ظرفیت سفر را در برخی خطوط تازه مترو ایجاد کردیم اما میزان سفر کاهش یافته است، علت آن این است که ما نمی دانیم تقاضای سفر در کجاست و حتی اگر تقاضای سفر با مترو وجود دارد، آیا نیاز به خطوط مکمل اتوبوس یا ون برای تغذیه خط مترو وجود دارد یا خیر؟، بنابراین تصمیمات ترافیکی ما توام با خطا و ناکارآمدی می شود.

به اعتقاد وی مساله دیگر استفاده ناکارامد از مدیریت هوشمند، وضعیت پسماند در مناطق مختلف تهران است که در ادامه خاطر نشان ساخت: تنوع و پراکندگی در استفاده از نرم افزارها، موجب سردرگمی شهروندان و عدم اقبال عمومی شده است، در حالیکه ما اگر یک اپلیکشن، کارامد، یوزرفرند و سراسری داشتیم که استفاده از آن می توانست برای شهروندان منافع وبرای شهرداری نیز آورده قابل توجهی داشته باشد، قطعا وضعیت پسماند از این شرایط نامطلوب فعلی متحول می شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در پایان سخنانش بعنوان نتیجه گیری بیان داشت: مدیریت هوشمند شهر، بیش از تبلیغات و ژست، نیاز به صحت، دقت و روزآمدی داده ها در کنار سهولت، سرعت، انسجام و کارآمدی نرم افزارها دارد، تا شهروندان و مدیران بتوانند از آن استفاده موثر کنند.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟