به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، تغییر اقلیم یکی از چالش‌های مهم جهان بوده که جنبش های زیادی در رابطه با آن شکل گرفته است. این تغییرات اقلیمی در بارش باران نیز تاثیر گذاشته و به طور کلی می‌توان گفت؛ در ۵۰ سال گذشته میزان بارندگی به صورت سالیانه حدود ۱.۲میلی‌متر کاهش پیدا کرده است.

 بیش از ۵۰ میلی‌متر از متوسط بارش کشور کم شده که برای یک کشور خشک و نیمه خشک عدد بسیار بزرگی محسوب می‌شود چرا که وضعیت را بسیار نابسامان می‌کند. در کنار کاهش بارندگی طی ۵۰ سال گذشته حدود ۲ درجه افزایش دما را شاهد هستیم، این افزایش دما باعث شده تبخیر آب نیز افزایش پیدا کند و این مسئله خود روی وضعیت به وجود آمده تاثیرگذار است.

همچنین گفته می‌شود تا پایان قرن میزان بارندگی  ۲۰درصد کاهش پیدا خواهد کرد. حال عده ای از کارشناسان بر این باورند دوره سی ساله خشکسالی در ایران تمام شده و ایران وارد دوره بلند مدت ترسالی شده است. گروهی دیگر شایعه می‌کنند که مشکل ورشکستگی آبی در ایران و بحران آب به خاطر بارندگی‌های سال گذشته و سال پیش رو حل شده است. البته بعضی از متخصصان براین باورند که وضعیت به وجود آمده در دو سال گذشته استثنایی بوده و در بلندمدت بازهم میزان بارندگی کشور کاهش پیدا می‌کند.

حال برای بررسی این موضوع با  فاطمه شفیعی فعال محیط زیستی گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

فاطمه شفیعی با بیان اینکه  ترسالی و خشک سالی در اقلیم تعبیر اشتباهی است به خبرنگار اجتماعی رکنا گفت :  اقلیم را نمی‌توان با آب و هوا یک جا گذاشت. بر اثر گازهای گلخانه ای و مسائل دیگری که وجود دارد ما با بحران تغییر اقلیم مواجه هستیم که یک بحران جهانی است و تصمیم های جهانی درباره آن گرفته می‌شود، بماند که معمولا تصمیمات سیاستمداران مشکلات محیط زیستی را به وجود می‌آورند.

او افزود: تغییر اقلیم به معنای خشک سالی نیست بلکه ممکن است در یک زمانی بارندگی شدیدی در خارج از زمان خود رخ بدهد. برای مثال امسال در آبان شاهد بارش برف بودیم که طبیعی نیست. حال ممکن است شاهد زمستانی گرمی باشیم. این تغییر اقلیم خطر اتی  را در کشاورزی و سایر حوزه ها در پیش خواهد داشت.

فاطمه شفیعی در خصوص ورود ایران به دوران ترسالی بیان داشت: اینکه می‌گویند وارد دوران ترسالی شده ایم، تفکری است که عده ای تصمیم‌گیر در حوزه آب بکار می‌برند تا مدیریت خود را در مدیریت آب توجیح کنند. به طور کلی موضوع ترسالی و خشک سالی اشتباه است.  

این فعال محیط زیستی با بیان اینکه  ریزش آب شیرین کم بوده است خاطرنشان کرد: حجم آب رودخانه ها به دلیل وجود سدها و استفاده‌هایی که در انتقال آب داشته ایم کم شده است بنابراین در نقاطی از کشور شاهد هستیم که در کشاورزی به استفاده از آب های عمیق روی آورده اند.بعضی از چاه ها را تا عمق 500 متری رسانده اند و ما حتی شاهد برداشت از چاه‌های ژرف هستیم. یکی از دلایل اصلی نشست زمین، برداشت از آب های عمیق و زیرزمینی است. ایران بیشترین نشست زمین را در دنیا دارد. حتی در دشت ورامین و نزدیک فرودگاه امام خمینی بالای یک سانتی متر نشست زمین داشته ایم که اینها همه نشانه برداشت از آب های زیرزمینی و ژرف است.

شفیعی با بیان اینکه متاسفانه ما در حوزه کشاورزی با دو مشکل عمده مواجه هستیم. تشریح کرد: انتخاب نوع محصولی که باید زیر کشت برود انتخابی نیست که آگاهانه و هوشمندانه باشد و متاسفانه مسئولان در این مدت کوتاهی کرده اند. مشکل دیگر این است که بحث کشاورزی ما نوین نیست و مصرف آب برای کشت محصول بسیار بالا است. بنابراین باید در آبیاری های خود تجدید نظر کنیم. تصمیم گیران در حوزه کشاورزی سالهاست که با سیاست های اشتباه باعث شده اند که کشاورزان ما آسیب ببینند. در اصفهان، خراسان و... به دلیل انتقال آب و مدرن نبودن کشاورزان آسیب دیده اند و هم اکنون به یک حالت ورشکستگی و اعتراض رسیده اند.

خبرنگار: علی چاهه

آیا این خبر مفید بود؟