نخستین مجتمع گلخانه‌ای کشت بدون خاک کشور، عصر یکشنبه طی مراسمی با حضور «حسینعلی امیری» معاون پارلمانی رییس‌جمهوری در دهستان ارنان از توابع بخش مرکزی مهریز یزد افتتاح شد.

این واحد گلخانه‌ای در وسعت ۱۵ هزار مترمربع با صرف ۲۵ میلیارد ریال توسط بخش‌ خصوصی با حمایت دولت با اشتغالزایی ۱۵ نفر احداث شده است.

این گلخانه کشت بدون خاک، سالانه حدود ۶۰۰ تن کاهو و کلم تولید می‌کند که علاوه بر مصرف در یزد به سایر استان‌های کشور ارسال می‌شود.

معاون پارلمانی رییس‌جمهوری در این مراسم گفت: نگاه دولت به کارآفرینان، نگاه به مجاهدان عرصه اقتصادی است که به رغم جنگ اقتصادی دشمنان به مردم خدمت می‌کنند.

حسینعلی امیری افزود: برای برون‌رفت از مشکلاتی که توسط دشمنان با تحریم بر کشور تحمیل شده باید از تمام ظرفیت‌های داخلی بهره گرفت.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از نیروهای تحصیلکرده و جوانان علاقه‌مند و ایجاد زمینه برای کار و فعالیت در عرصه تولید و اقتصاد باید جدی گرفته شود.

امیری از مشارکت بخش خصوصی در اجرای طرح‌های اقتصادی و تولیدی برای خدمت به مردم و کشور در سال‌های اخیر قدردانی کرد.

در کشت‌های نوین NFT (کشت بدون خاک) با حذف خاک از سطح گلخانه، گیاه در بستر لایه‌ای از آب پرورش و تغذیه می‌شود و با عملکرد ۶۵۰ تا ۷۰۰ تن محصول در هر هکتار شاهد افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در آب و انرژی خواهیم بود.

در کشت های فضای باز به ازای هر متر مکعب آب تنها ۱.۵ کیلوگرم محصول برداشت می شود و در گلخانه‌های معمولی این میزان تا ۲۳ کیلوگرم افزایش دارد و در کشت‌های نوین مانند NFT این میزان به نحو قابل توجهی تا ۶۰ کیلوگرم افزایش می‌یابد.

۱۰ درصد سطح زیرکشت گلخانه‌های کشور در استان یزد قرار دارد. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟