هادیانفر درباره ترافیک تهران گفت: متاسفانه شهرداری تهران منازل مسکونی را به مراکز تجاری تبدیل می کند و مردم نمی توانند خودروی خود را پارک کنند و همین موضوع منجر به ترافیک می شود و درحال حاضر تمام خیابان های پاسداران دارای ترافیک است و برخی منازل به شیرینی فروشی و اغذیه فروشی تبدیل شده است لذا شهرداری باید در این زمینه پاسخگو باشد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر ۲ هزار دوربین در جاده ها وجود دارد ادامه داد: متاسفانه ۴۹ درصد از دوربین ها معیوب است و قرار بوده تا خرداد ماه سال جاری ۲ هزار دوربین جدید اضافه به مجموعه پلیس راهور در جاده ها اضافه شود که این مورد هنوز عملیاتی نشده است.

رئیس پلیس راهور ناجا درباره طرح جدید ترافیک که از سوی شهرداری تهران انجام شده است گفت: ما درحال بررسی این هستیم که آیا طرح کاهش آلودگی هوا در ترافیک اثر مثبت داشته یا منفی و اینکه این طرح در کاهش آلودگی اثر داشته یا خیر؟لذا بررسی ها درحال انجام است و نظر خود را اعلام خواهیم کرد. درحال حاضر تهران ۴ میلیون خودرو دارد و در طرح فعلی افراد یک روز و نیم می توانند به طرح بیایند و در بقیه روزها نیز هر کسی که پول دارد می تواند از طرح استفاده کند. این طرح مربوط به شهرداری است و ارتباطی به پلیس ندارد، اما ما معتقدیم این طرح با هدف کسب درآمد از سوی شهرداری تهران اجرایی شده است.

رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به ضرورت تامین منابع گفت: امیدواریم با برنامه های ویژه ای که داریم بتوانیم آمار تصادفات را به ویژه در جاده ها کاهش دهیم.

از سال ۹۹ پراید نباید شماره‌گذاری شود

رییس پلیس راهور ناجا با اشاره به اظهاراتش در مورد شماره‌گذاری پراید و اینکه به نظر می‌رسد ممکن است روند تولید این خودرو در سال آینده متوقف نشود، گفت: ما پای حرفمان ایستاده‌ایم و در این زمینه نامه رسمی داده‌ایم و حتی ابلاغ کرده‌ایم که از سال ۹۹ پراید نباید شماره‌گذاری شود و چرخه تولیدش متوقف شود. ما مستندات مربوطه را هم به خودروسازان و هم وزیر صنعت دادیم.

هادیان فر با اشاره به قیمت خودروها اظهار کرد: ما از خودروسازان می‌خواهیم که خودرو ارزان و ایمن برای قشر ضعیف تولید کنند تا این خودرو جایگزین پراید شود. همچنین اگر نمی‌توانند خودروی جدیدی که ایمن باشد تولید کنند همین خودروهای نسبتا ایمن که تولید می‌کنند را قیمتش را کاهش دهند تا اقشار ضعیف جامعه نیز بتوانند با خودروهای ایمن تردد کنند.

یک پرسش و ابهام درباره بیمه ها

رئیس پلیس راهور ناجا از عملکرد بیمه‌ها در قبال حوادث رانندگی نیز به شدت انتقاد کرد و گفت: من نمی‌دانم چه ماجرایی پشت پرده وجود دارد که شرکت‌های بیمه حاضرند به طور میانگین ۲۲۰ میلیون تومان برای تک تک جانباختگان جوادث رانندگی پرداخت کنند. میلیون‌ها تومان به مجروحان حوادث رانندگی داده و خسارات خودروهای حادثه دیده را نیز بپردازند اما حاضر نیستند یک بیستم از پولی که در مجموع تنها برای دیه قربانیان حوادث ترافیک پرداخت می‌کنند به پلیس بدهند تا این پول به تجهیز راه، هلال احمر و دستگاه‌های امدادی اختصاص یابد.

وی تصریح کرد: واقعا هر چه فکر کردم نفهمیدم داستان این بیمه‌ها چیست که ده‌ها برابر حاضر پول بدهند اما این مبلغ را برای کاهش تصادفات که به نفع خودشان هم هست نمی‌پردازند.

وی با تأکید بر اینکه اجرای قانون اولویت پلیس است، خاطر نشان کرد: البته اجرای قانون باید به نفع مردم باشد. ما امیدواریم که دیگر دستگاه‌ها نیز به مسائل توجه کنند. همان طور که گفتم امیدوارم خودروسازان قیمت خودروهایشان را پایین بیاورند.

ستادهای ترخیص تعطیل می‌شود

رئیس پلیس راهور ناجا در بخش دیگری از سخنانش به جابجایی خودروهای متخلف با جرثقیل اشاره کرد و گفت: وقتی خودرویی با جرثقیل جابجا می‌شود به راننده و مالک خودرو شوک زیادی وارد می‌شود. ما نمی‌خواهیم مردم اذیت شوند اما اگر تخلفی هم می‌کنند باید با تخلف‌شان برخورد شود چرا که آن تخلف باعث آزار مردم دیگر می‌شود بنابراین قفل چرخ جایگزین جرثقیل خواهد شد. در مورد ستادهای ترخیص نیز معتقدم که تعطیل شدن ستادهای ترخیص هم به سود پلیس است و هم به سود مردم. ما به دنبال این هستیم که این ستادها را تعطیل کنیم و به جای آن با استفاده از اینترنت و خدمات غیرحضوری امور مربوط به ترخیص انجام شود.

وی در مورد وضعیت مأموران پلیس راهور در نقاط بد آب و هوا نیز گفت: مأموران پلیس ما در جزیره کیش چندین ماه از سال را در دمای بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد و هوایی که به شدت شرجی است حضور دارند و اصلا شرایط برایشان مناسب نیست. ما این‌ها را می‌دانیم و به دنبال شیوه‌هایی هستیم تا حضور فیزیکی مأموران‌مان در سطح معابر کمتر شود. در سیستان و بلوچستان نیز مشکلات زیادی را درباره طوفان و گردوخاک داشتیم که به دنبال این هستیم با تکنولوژی‌های روز آن را جبران کنیم.

بدقولی دولت در پرداخت سهم پلیس از جرایم رانندگی

هادیانفر از عدم پرداخت سهم پلیس از جرایم رانندگی از سوی دولت نیز انتقاد کرد و گفت: دولت باید ۲۰ درصد مبلغ جرایم رانندگی را در اختیار پلیس قرار دهد تا این مبلغ صرف فرهنگ‌سازی و آموزش ترافیکی شود اما امروز که اینجا هستیم به شما می‌گویم هیچ پولی نه در سال ۹۷ و نه در سال ۹۸ از سوی دولت به پلیس پرداخت نشده است. این مطالبه‌ای است که باید برطرف شود.

وی از پیگیری برای ایجاد اپلیکیشن ارتباطی میان پلیس و شهروندان نیز خبر داد و گفت: با استفاده از این اپلیکیشن ارتباط بین شهروندان و پلیس برقرار شده و آن‌ها می‌توانند تخلفات را گزارش کنند.

49 درصد دوربین‌های جاده ای معیوب هستند

هادیان فر در مورد وضعیت دوربین‌های سطح تخلفات نیز اظهار کرد: ۲۰۰۰ دوربین در سطح جاده داریم که ۴۹ درصد آن معیوب است که امیدواریم در مزایده وزارت راه، زودتر ۲۰۰۰ دوربینی که قول‌اش را به ما داده بودند تعویض شود.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه ترافیکی نیازمند اقدامات ریشه‌ای هستیم، گفت: ساماندهی موتورسیکلت‌ها بحث مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. ۱۱.۵ میلیون دستگاه موتورسیکلت داریم که شش میلیون دستگاه آن پلاک نداشته و چهار میلیون راکب نیز گواهینامه موتورسیکلت ندارند. باید برای این‌ها اقدامات ریشه‌ای شود. ما در تلاش هستیم تا با استفاده از کروکی الکترونیک تصادفات ثبت شود و این آمار بلافاصله در اختیار مردم قرار بگیرد.

هادیان فر در مورد فعالیت آموزشگاه‌های رانندگی نیز گفت: ما با روند فعلی این آموزشگاه‌ها مخالفیم و گفتیم که اگر خودشان را اصلاح نکنند ما به سمت الکترونیکی شدن می‌رویم و تعارفی نداریم.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟