به گزارش رکنا، مردم خراسان جنوبی از هفته گذشته سایه سنگین طاقت فرسای خورشید را بر تن خسته کویر تحمل می‌کردند به گونه‌ای که دما در بیشتر روزهای هفته در طبس به 47 درجه می‌رسید اما از شب گذشته گردوخاک هم بر مشکلاتشان افزوده است.

گرد و خاکی که سبب کاهش دید افقی در بسیاری از مناطق استان از جمله بیرجند شده و در حال حاضر هم باد در بیرجند در حال وزیدن است و و آسمان شهر را گرد و غبار فرا گرفته است.

به گفته مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی این وضعیت تا پایان هفته در استان حاکم است که کاهش دید افقی، اختلال در ترددهای جاده‌ای و بروز خسارت به دور از ذهن نیست.

خندان‌رو افزود: وزش باد شدید و وقوع پدیده گرد و خاک در استان از صبح امروز آغاز و موجب کاهش دید در برخی شهرهای استان شده است.

وی گفت: امروز تا روز دوشنبه در نیمه شرقی شهرستان‌های نهبندان، سربیشه، درمیان، زیرکوه، قاین، بیرجند و سرایان پدیده وزش باد خیلی شدید سبب کاهش میزان دید افقی و بروز خسارت خواهد شد و در نوار شرقی و جنوبی اختلال در تردد قابل پیش‌بینی است.

مدیرکل هواشناسی خراسن جنوبی گفت: تغییرات دما تا روز سه‌شنبه به طور نسبی یک تا سه درجه کاهش خواهد داشت و تا حدودی از شدت گرمای هوا کاسته می‌شود.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی نیز با تأکید بر اینکه مردم رفت و آمدها را محدود کرده و از تردد غیرضروری خودداری کنند عنوان کرد: هم اکنون هوای فعلی دراستان برای تمام گروه‌های سنی ناسالم است.

اکبری افزود: براساس شاخص‌های استاندارد، گرد و غبار 100 میکروگرم بر مترمکعب به عنوان هوای ناسالم است که هم اکنون گرد و غبار در استان به هزار میکروگرم بر مترمکعب معادل 10 برابر حدمجاز است و تاکنون این وضعیت دو ساعت تداوم داشته است.

وی اظهار داشت: اگر این غلظت گرد و خاک به صورت 24 ساعت تداوم داشته باشد خیلی خطرناک خواهد بود.

مدیرکل محیط زیست خراسان جنوبی خواستار تأمین اعتبارات ملی برای حفظ محیط زیست استان شد و گفت: تخریب پوشش گیاهی، تخریب سنگ فرش، خاک و تغییر کاربری‌های مزروعی و کاهش رطوبت خاک از عوامل افزایش پدیده گرد و خاک است.

اکبری انتشار عوامل بیماری زا، کاهش و تاثیر بر راندمان فتوسنتز گیاهان، ایجاد خطر برای بیماران حساس و مستعد آلرژی و تغییر مسیر مهاجرت پرندگان را از مهمترین مضرات ریزگردها، آلایندگی و کاهش کیفیت هوا بیان کرد.

در این مدت گرد و خاک و باد سبب ریزش محصولات باغی از جمله عناب و قطع موقتی برق در برخی از نقاط شهرهای بیرجند و مود شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟