به گزارش رکنا، یعقوب زلقی امروز اظهار کرد: در محدوده محوطه تاریخی جندی‎شاپور(گندی‎شاپور) شخصی بدون کسب هرگونه مجوز اقدام به حصارکشی با دیوار پیش‎ساخته دور زمین خود کرده است.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی جندی‎شاپور و ایوان کرخه با بیان اینکه محوطه مذکور دارای عرصه و حریم مصوب و هرگونه فعالیت عمرانی در این محدوده ممنوع است، گفت: با توجه به این‎که این شخص در خط حدفاصل عرصه و حریم به نصب دیوار پیش‌ساخته اقدام کرده است، باعث مخدوش شدن سیمای منظر محوطه شده و از همین‎رو از راه مراجع قضایی نسبت به رفع مشکل و جمع‎آوری آن اقدام شده و در آینده مراحل اجرایی این موضوع اطلاع‎رسانی‎خواهد شد.

لازم به ذکر است که جندی شاپور(گندی شاپور) یکی از مهمترین شهرهای دوره ساسانی بود که توسط شاهپور یکم ایجاد شد. این شهر باستانی با 800 هکتار وسعت در 12 کیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است.

آثار برجا مانده این شهر در 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید. همچنین نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود 1800 سال پیش در این شهر که اکنون بقایایی از آن بر جا مانده است تاسیس شد.

جندی شاپور از همان بدو تاسیس به تدریج به صورت یکی از مراکز علمی و پزشکی جهان آن روز درآمد و بنا به گفته تاریخ‌نویسان، شاپور دستور داده بود تعداد زیادی از کتاب‌های طب یونانی را به زبان پهلوی ترجمه و در آنجا نگهداری کنند، خسرو انوشیروان در این شهر بیمارستان بزرگی ساخت و بر توسعه دانشکده پزشکی آن اضافه کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟