به گزارش رکنا، سرهنگ مهدی شکیب با اشاره به اینکه امروزه یکی از جذاب‌ترین فعالیت‌های روزانه افراد ‌اشتراک‌گذاری تصاویر و کلیپ‌های افراد از طول سفر است، گفت: خاموش بودن GPS تلفن همراه یا تبلت قبل از تصویربرداری یک ضرورت است تا موقعیت مکانی شما نامعلوم بماند. از طرفی باید توجه کرد که تامین امنیت وای‌فای اینترنت، با رمز گذاری قوی انجام می‌شود. همچنین لازم است زمانی که از وای فای استفاده نمی‌کنید و یا در مسافرت هستید، آن را خاموش کنید تا زمینه دسترسی غیرمجاز به آن و یا سوءاستفاده و ارتکاب جرم میسر نشود.
وی همچنین به شهروندان توصیه کرد: در طول زمان مسافرت، سعی کنید در اماکن عمومی از دستگاه‌های وای‌فای ناشناس استفاده نکنید؛ چراکه هر دستگاه وای‌فای ناشناس می‌تواند دامی از طرف سودجویان اینترنتی باشد. پیش از انجام سفر و قبل از خرید بلیت یا رزرو هتل نیز از جعلی نبودن درگاه پرداخت اینترنتی اطمینان حاصل کنید.
شکیب تاکید کرد: بنابر نیاز و ورود اطلاعات مهم بانکی در طول سفر از صفحه‌ کلید مجازی استفاده کرده و بلافاصله نسبت به تغییر رمزهای بانکی اقدام کنید. این کار در جهت جلوگیری از سرقت اطلاعات توسط مجرمان سایبری صورت می‌گیرد.
رئیس اداره پیشگیری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با تاکید بر اینکه باید از یادداشت کردن رمزهای بانکی در گوشی‌ تلفن همراه و نگهداری رمزهای عبور در کنار کارت‌بانکی خودداری کرد، افزود: از انتشار داده‌هایی که امکان سوءاستفاده از آن‌ها وجود دارد، خودداری کنید و تا حد امکان اطلاعات ذخیره‌ شده در حافظه تلفن همراه خود را رمزنگاری کرده و یا از کارت‌های حافظه جداگانه استفاده کنید.
شکیب تاکید کرد: نسبت به خرید از فروشنده‌های دوره‌ گرد و استفاده از کارت‌خوان‌های سیار دقت و توجه لازم را داشته باشید و به هیچ عنوان رمز کارت خود را در اختیار فروشندگان قرار ندهید و از کارت‌های حاوی مبالغ کم برای خریدهای خود استفاده کنید. همچنین مسافران قبل از انجام مسافرت با برنامه‌ریزی دقیق می‌توانند نسبت به حفظ امنیت و حریم خصوصی خود تلاش کنند و نکات مهم را مدنظر داشته باشند؛ چراکه رعایت این نکات می‌تواند تضمین‌کننده امنیت سایبری مسافران باشد.
بنابر اعلام پایگاه خبری پلیس، وی با بیان اینکه افزایش امنیت کاربران در فضای مجازی از مهم‌ترین اهداف پلیس فتا است، گفت: سایت پلیس فتا دریچه ارتباطی با شهروندان است؛ بنابراین در صورت مواجهه با موارد مشکوک می‌توان آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش مرکز امداد و فوریت‌های سایبری، گزارش کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟