جمعی از دانشجویان رشته زیست شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه در اعتراض به تصمیم مدیران آموزشی این دانشگاه که از پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ممانعت کرده بودند نامه‌ای خطاب به وزیر علوم و تحقیقات نوشته و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

دانشجویان در این نامه ضمن اظهار تاسف از تصمیم مدیران آموزشی که سبب تضعیف روند رشد علمی و سرخوردگی دانشجویان بومی می‌شود، بیانیه‌ی گام دوم رهبر انقلاب در خصوص رشد علمی را به مسئولین دانشگاه گوش زد کردند.

متن نامه اعتراضی جمعی از دانشجویان این دانشگاه به شرح ذیل می‌باشد:

باسمه تعالی

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری جناب آقای دکتر منصور غلامی

سلام علیکم

موضوع درخواست: دستور لازم جهت پذیرش دانشجو و تخصیص امکانات در مقطع کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی در دانشگاه رازی به هردو صورت پژوهش محور و آموزش محور

به استحضار می رساند که گروه زیست شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه در اقدامی ناعادلانه و برخالف عرف معمول سال‌های گذشته، مصوب نموده که تا زمان تأمین بودجه لازم از پذیرش دانشجو درمقطع کارشناسی ارشد خودداری نماید، اما استدلال مسؤلان امر در این باره بر دو محور استوار است:

1- نبود بودجه کافی از طرف آن وزارتخانه محترم

2-کاهش تعداد واحدهای پایان نامه از 6 واحد به 3 واحد (که توسط هیأت امنای دانشگاه تصویب گردیده) بیان شده است.

اتخاذ چنین تصمیم بسیارمهمی به صورت ناگهانی برای دانشجویان این رشته که جمعی ازآنان جزء نفرات و رتبه‌های برتر و استعدادهای درخشان می‌باشند بسیار ناامید کننده وناعادلانه است، چراکه اینجانبان؛ دانشجویان مقطع کارشناسی زیست شناسی دانشگاه رازی، سال‌ها برای قبولی درمقطع ارشد و ادامه تحصیل در دانشگاه محل سکونت خود (کرمانشاه) تلاش نموده ایم و به دلیل وجود مشکلات فراوان امکان ادامه تحصیل در شهر غیر بومی را نداریم.

آنچه که بیشتر از همه قلب دانشجویان گروه زیست شناسی کرمانشاه را می آزارد عدم توجه اساتید و مسولین امر در گروه زیست شناسی به بیانیه گام دوم انقالب است که چندی قبل از این تصمیم ناعادلانه از طرف رهبر معظم انقلاب به جوانان کشور ابلاغ گردید، در بخشی از این بیانیه آمده است:

«دانش، آشکارترین وسیله‌ی عزّت وقدرت یک کشور است. روی دیگردانایی، توانایی است. اکنون نزدیک به دو دهه است که رستاخیز علمی در کشور آغاز شده وبا سرعتی که برای ناظران جهانی غافلگیرکننده بود یعنی یازده برابر شتاب رشد متوسّط علم در جهان به پیش رفته است. دستاوردهای دانش و فنّاوری ما در این مدّت که ما را به رتبه‌ی شانزدهم در میان بیش از دویست کشور جهان رسانیده و مایه‌ی شگفتی ناظران جهانی شد و در برخی ازرشته‌های حسّاس و نوپدید به رتبه‌های نخستین ارتقاءداد، همه وهمه در حالی اتّفاق افتاده که کشور دچار تحریم مالی وتحریم علمی بوده است. اما آنچه من میخواهم بگویم این است که این راه طی شده، با همه‌ی اهمّیّتش فقط یک آغاز بوده است و نه بیشتر.

ما هنوز از قلّه‌های دانش جهان بسیار عقبیم؛ باید به قلّه‌ها دست یابیم. باید از مرزهای کنونی دانش در مهمترین رشته‌ها عبور کنیم. ما اکنون حرکت را آغاز کرده و با شتاب پیش میرویم ولی این شتاب باید سال‌ها با شدّت بالا ادامه یابد تا آن عقب افتادگی جبران شود.

اینجانب همواره به دانشگاه‌ها و دانشگاهیان و مراکز پژوهش و پژوهندگان، گرم و قاطع و جدّی دراین باره تذکّر وهشدار و فراخوان داده ام، ولی اینک مطالبه‌ی عمومی من از شما جوانان آن است که این راه را با احساس مسئولیت بیشتر و همچون یک جهاد درپیش گیرید. سنگ بنای یک انقالب علمی در کشور گذاشته شده و این انقلاب، شهیدانی از قبیل شهدای هسته‌ای نیز داده است. به پاخیزید و دشمن بدخواه و کینه توز را که از جهاد علمی شما بشدّت بیمناک است ناکام سازید.»

بر طبق بیانیه گام دوم رهبر انقلاب که در بالا به بخشی از آن اشاره گردید تصمیم ناعادلانه عدم پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی گروه زیست شناسی به نوعی آب در آسیاب دشمن بوده و سبب تضعیف بنیه علمی انقلاب اسلامی خواهد شد.

لذا از آن وزارت محترم استدعا داریم لطف خود را شامل حال ما نموده و با یک عمل انقلابی به خواسته‌های به حق ما ترتیب اثردهند.

پیش ازهر چیز در صورت امکان با اختصاص بودجه لازم جهت ادامه تحصیل دانشجویان درمقطع کارشناسی ارشد به صورت پژوهش محور موافقت نمایید (حتی عده‌ای از دانشجویان دارای توان مالی، حاضربه پرداخت بخشی ازهزینه‌های واحدهای عملی می باشند) و یا دست کم مجوز و دستور لازم را جهت پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد زیست شناسی به صورت آموزش محور صادر فرمایید (از آنجا که هزینه پذیرش دانشجو به این صورت بسیار کمتر خواهد بود) تا ان شاالله اقدامات لازم جهت محقق شدن ادامه تحصیل اینجانبان مبذول گردد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟