به گزارش گروه اجتماعی رکنا ،‌ احمد ریواده در شورای مبارزه با مواد مخدر استان، با اشاره به اینکه طی سال گذشته 80 نفر از کودکان مبتلا به اختلال سوء مصرف مواد مخدر در این استان شناسایی شدند، افزود: در سال گذشته یک واحد بستری در محل بیمارستان امام رضا(ع) بجنورد به این کودکان برای انجام عملیاتی همچون سم زدایی اختصاص یافت.
وی ادامه داد: اما مرکز ویژه‌ای برای نگهداری کودکان دچار اختلال سوء مصرف مواد مخدر بعد از عملیات سم زدایی وجود ندارد.
ریواده اظهار کرد: بسیاری از این کودکان بلافاصله بعد از پایان امر سم زدایی مواد مخدر از بدن تحویل خانواده داده می شود اما ممکن است برخی از خانواده ها معتاد باشند و کودک دوباره به چرخه مصرف مواد بازگردد.
وی با بیان اینکه هیچ سامانه ای در این استان در رابطه با کودکان دارای اختلال سوء مصرف مواد مخدر نیز وجود ندارد که اطلاعاتی در خصوص اینکه این افراد چه کسانی هستند و چه بیماری هایی همراه آن ها است را بتواند ارائه کند، اظهار کرد: بیشتر کودکانی که به بیمارستان برای سم زدایی ارجاع می شوند کودکانی هستند که توسط پلیس از پاتوق ها دستگیر می شوند.
خراسان شمالی مرکز غربالگری از معتادان را ندارد
این مقام مسئول در ادامه با تصریح بر اینکه 62 هزار و 142 نفر در خراسان شمالی معتاد هستند، بیان کرد: از این تعداد 335 معتاد متجاهر طرد شده از خانواده، 165 معتاد متجاهر بی خانمان، 245 معتاد متجاهر بیش از دو بار ارجاع شده به مراکز درمانی هستند.
وی با اشاره به اینکه 98 درصد از معتادان متجاهر ارجاع شده به مرکز ماده 16 بجنورد تست غربالگری را انجام نداده اند، گفت: نبود چنین مرکز و تجهیزی موجب شده تا این مشکل در این مرکز وجود داشته باشد و یکی از نیازهای اساسی استان است.
ریواده تصریح کرد: علاوه بر آن 40 درصد افراد پذیرش شده بازگشت مجدد به مصرف مواد مخدر را داشته است.
ایجاد ماده 16 برای زنان معتاد متجاهر یکی از نیازهای اساسی خراسان شمالی
وی تصریح کرد: علاوه بر آن برای زنان معتاد نیز فقط مرکز بستری و سم زدایی در این استان وجود دارد و خراسان شمالی فاقد مرکز ماده 16 برای درمان زنان معتاد است.
وی خاطرنشان کرد: مرکز جامع توانمندسازی زنان یکی از مراکز مهم مورد نیاز زنان معتاد خراسان شمالی است که در حال حاضر چنین مرکزی در این استان وجود ندارد.
با اجرای طرح جامع تحول نظام مدیریت و ساماندهی معتادان پرخطر 100 درصد معتادان متجاهر جمع آوری می شوند
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان شمالی با اشاره به تصویب طرح جامع تحول نظام مدیریت و ساماندهی معتادان پرخطر این استان و اجرای آن توضیح داد: قرار بر این است تا با اجرای این طرح حذف کامل معتادان متجاهر در سطح استان انجام شود.
به گفته وی جمع آوری 100 درصدی معتادان متجاهر و بی خانمان با اجرای این طرح انجام می شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟