به گزارش گروه اجتماعی رکنا ، چند روزی از افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه حمل و نقل عمومی می‌گذرد، اما این افزایش قیمت نقل حرف‌های مردم شده که چرا باید در این اوضاع اقتصادی، قیمت‌ها روبه افزایش باشد؟
اما در این میان آن چه که بیشتر مورد توجه شهروندان قرار گرفته، اعمال محدودیت زمانی برای مسافران مترو است، به‌گونه‌ای که از این پس مسافران مترو با هر بلیت تنها می‌توانند ۲ ساعت از مترو استفاده کنند و این تصمیم بحث‌های زیادی را در میان مردم ایجاد کرده است.
بسیاری از مردم از این وضع رضایت ندارند، چراکه شلوغی مترو در ساعات اوج تردد باعث گذشت زمان ۲ ساعته در بعضی از مسیرها می‌شود. این در حالی است که مدیریت ارتباطات شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «اعتبار بلیت و نحوه استفاده مسافران از سامانه‌های حمل و نقل عمومی در سرتاسر جهان دارای قوانین خاصی است و در متروی تهران نیز مانند سنوات قبل برای اطمینان از مالکیت کارت، بلیت‌ها کنترل می‌شود.»
خطوط مترو نیز بخشی از سامانه حمل و نقل عمومی کلان شهر تهران است و می‌بایست حداکثر زمان و مسافت شروع و پایان سفر‌ها در مترو تعریف شده و بر اساس آن میزان هزینه استفاده از این سامانه بطور عادلانه کنترل و پرداخت شود، این محدودیت‌ها در دیگر وسایل حمل و نقل عمومی همانند استفاده از سامانه اتوبوسرانی درون شهری و برون شهری، تاکسیرانی استفاده می‌کند.
گلایه های شهروندان از ساعتی شدن بلیت مترو/ «قطار نمی آید و شلوغ است، پول اضافه نمی دهیم»
در حال حاضر طولانی‌ترین مسیر‌های مورد بهره برداری در خطوط متروی تهران و حومه مورد بررسی کارشناسان قرار گرفته و با توجه به آنالیز‌های انجام شده، حداکثر زمان سفر شهروندان از طریق مترو کمتر از دو ساعت است، به طور مثال مسافرانی که از ایستگاه گلشهر در ۴۵ متری گلشهر کرج واقع در خط پنج تا ایستگاه قائم در اتوبان ارتش در شمال شرقی تهران که در خط سه واقع شده، در بازه زمانی حداکثر ۱۱۰ دقیقه در سامانه مترو خواهند بود و پس از آن از ایستگاه‌های مترو خارج خواهند شد.
با احتساب این زمان‌ها در سفر‌های شهر زیر زمینی با یک بلیت یک مسافر چندساعت می‌تواند از مترو استفاده کند؟ اعتبار دو ساعت برای شهروندان و مسافران مترو زمان مناسبی است و هیچگونه بار مالی برای مسافران ندارد. اگر مسافری بیش از دو ساعت در خطوط مترو سفرداشته باشد، از مسافر تقاضا خواهد شد مجددا بلیت تهیه نماید.
در صورت بروز تاخیر‌های طولانی، گروه‌های کنترل بلیت شرکت بهره برداری مترو در جریان تاخیر به وجود آمده خواهند بود و این موضوع را در زمان کنترل اتفاقی بلیت مسافران مد نظر قرار خواهند داد و تمامی تصمیمات اتخاذ شده هیچ گونه کسب درآمدی برای شرکت بهره برداری متروی تهران نداشته و بیشتر به جهت رفاه و آسایش شهروندان محترم است.
واکنش مترو در حالی است که غلامحسین آرام معاون عمرانی فرماندار تهران، چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت در واکنش به خبر اعمال محدودیت ۲ ساعته برای حضور شهروندان در مترو تهران و خرید مجدد بلیت، گفت: برای مترو همانند سال گذشته محاسبه بلیت شهروندان بر اساس مسافت خواهد بود و در مصوبه چیزی به عنوان محدودیت زمان ندیده ام.
معاون عمرانی فرماندار تهران با تاکید بر اینکه تنها آنچه که در مصوبه شورا آمده و مورد تأیید هیأت تطبیق قرار گرفته است ملاک عمل محاسبه نرخ بلیط مترو خواهد بود، افزود: من در مصوبه چیزی با عنوان محدودیت زمانی ندیدم و تصور می‌کنم چنین مسئله‌ای به اشتباه عنوان شده و صحیح نیست؛ به هر ترتیب فرمانداری تنها آنچه که در مصوبه وجود داشته باشد می‌پذیرد.
با این حال مسئولان مترو باید چاره‌ای بیاندیشند، چراکه کنترل این موضوع در اوغات شلوغ قابل کنترل نخواهد بود و باعث نارضایتی بیشتر شهروندان خواهد برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟