مهدی محمدی در خصوص زندان زنان شهر ری اظهار کرد : زندان شهرری از سال ۹۰ برای نگهداری از زنان زندانی در سطح شهر تهران راه‌اندازی شد. در حال حاضر نیز از تمام توابع و تهران با همه عناوین مجرمانه زندانی در این زندان داریم. تقریبا روزانه بین ۱۰ الی ۱۵ نفر به زندان زنان وارد می‌شوند، البته به همین میزان نیز روزانه از زندان آزاد می‌شوند، از همین رو چند سالی است که آمار در حدود هزار نفر باقی مانده است. در سال گذشته با توجه به عفوی که به مناسبت ۲۲ بهمن شد، در حدود ۲۰۰ زن آزاد شده و همچنین تخفیف مجازات شامل حال حدود ۱۵۰ نفر شده است. طبیعتا با وجود عفوی که سال گذشته اعلام شد، آمار زندانیان کمتر شده، اما همیشه در زمستان آمار زندان‌ها افزایش پیدا می‌کند، چرا که وقوع بسیاری از جرایم در فصل زمستان باعث می‌شود که آمار زندان‌ها بیشتر شود.

وی در ادامه به ایلنا گفت: بعد از اینکه زندانی به موجب قرار یا محکومیت مرجع قضایی به زندان معرفی می‌شود، بعد از اقدامات‌ اولیه پذیرش در زندان یک پرونده شخصیت برای زندانی تشکیل می‌شود، پرونده شخصیت در قسمت پذیرش دارای ۵ محور است که شامل بخش‌های روانشناسی، بهداشت و درمان، فرهنگی، اشتغال و حرفه‌آموزی می‌شود. پرونده بهداشتی و درمانی یکی از مواردی است که در پرونده شخصیت زندانی تشکیل می‌شود که چنانچه خانم زندانی در بدو ورود به زندان دارای بیماری باشد، در همان بدو ورود مشخص شده و به بخش بهداشت و درمان معرفی می‌شود. در واحد بهداری نیز در حال‌حاضر کلینیکی به عنوان کلنیک مثلثی وجود دارد که یکی از اقدامات این کلنیک مثلثی این است که زندانیان را بر اساس بیماری‌های سل، هپاتیت و ایدز غربالگری می‌کند و چنانچه به یکی از این بیماری‌ها مبتلا باشند در همان ابتدا مشخص خواهد شد و اقدامات درمانی برای آنها صورت می‌گیرد. همچنین از تمام خانم‌هایی که در بدو ورود به زندان شهرری معرفی می‌شوند، آزمایشات اولیه گرفته می‌شود. طبیعتا اگر زندانی نیاز به درمان داشته باشد، اقدامات درمانی همان ابتدا برای او انجام خواهد شد.

محمدی در خصوص نحوه تفکیک زنان در زندان گفت : زندانی به مدت ۷ الی ۱۰ روز در قسمت قرنطینه یا تشخیص و پذیرش نگهداری می‌شود، چراکه برخی از این زنان طی این ده روز با مداخلات مددکاری با قرار وثیقه یا قرار کفالت آزاد می‌شوند و به بندهای ثانویه وارد نمی‌شوند.

زندانیان براساس سن و جرمشان در سالن‌ها تقسیم می‌شوند. در این سالن‌ها که شامل جرائم سرقت، مواد مخدر، خشن و سازمان یافته است، مجرمان و متهمان از هم تفکیک شده‌اند، البته با توجه به اینکه بیشترین جرم در زندان شهر ری جرم مواد مخدر و سرقت است، طبیعتا سالن‌های بیشتری به این دو جرم اختصاص داده شده است و همچنین در دو سالن زندانیان جوان بین ۱۸تا ۲۵ سال بدون تفکیک جرم نگهداری می‌شوند، البته در این سالن نیز متهمان از مجرمان تفکیک شده‌اند.

نگهداری ۱۴ کودک زیر دوسال در زندان زنان شهرری

وی افزود : یک سالن دیگر در این زندان وجود دارد که اصطلاحا به آن سالن مادران می‌گویند و زنانی که باردار هستند و یا فرزند زیر دو سال دارند، نگهداری می‌شوند. در حال حاضر نیز ۳۰ زن در این زندان وجود دارد که یا باردار هستند و یا فرزند زیر دو سال دارند. همچنین در حال حاضر ۱۴ کودک زیر دوسال در اینجا حضور دارند، البته قبل از عید آمار این کودکان کمی بیشتر بود، اما با عفوی که شامل زنان زندانی شد، تعدادی از این زندانیان آزاد شده و طبیعتا کودکان آنها نیز از زندان رفتند.

رییس زندان زنان شهرری، در باره برنامه غذایی مدجوها گفت : برنامه غذایی و آشپزخانه زندانیان مادر با توجه به اینکه کودکانشان همراه آنها هستند، از دیگر زندانیان جدا است. همچنین برای آنها مددکار و روانشناس مجزا در نظر گرفته شده است و علاوه بر این‌ها مهدکودکی در زندان وجود دارد که این کودکان از صبح تا ظهر از مادران جدا شده و در مهدکودک نگهداری می‌شوند. در برنامه‌های آینده نیز قرار است این مهدکودک دو طبقه شود و در یک طبقه کودکان حضور داشته باشند و در طبقه دیگر کلاس‌های مهارت‌های اساسی زندگی را برای همین مادران برگزار کنیم.

تحویل کودکان بیش از دو سال به سرپرست یا سازمان بهزیستی

حدود دو هفته پیش یکی از زنان باردار در زندان زمان زایمانش فرا رسید و آمار کودکان در این زندان از ۱۳ به ۱۴ نفر رسید. البته این خانم برای وضع حمل به بیمارستان منتقل شد. زنان باردار در طول مدت بارداری زیر نظر پزشک متخصص هستند و برای کودکان نیز از پزشکان متخصص استفاده می‌شود و آنها به صورت جلسه‌ای در طول ماه این کودکان را ویزیت و معاینه می‌کنند.بعد از اینکه کودک به سن دو سالگی رسید، چنانچه خانواده و سرپرست داشته باشد به او واگذار شده و در غیر این صورت کودک با نظر مرجع قضایی به سازمان بهزیستی تحویل داده می‌شود.

در زندان شهرری کف‌خوابی وجود ندارد

آیا در زندان زنان کف خوابی نیز وجود دارد؟

محمدی در خصوص زنان زندانی کف خواب گفت : طراحی سالن‌های زندان به صورتی است که با تعداد موجود زندانیان همخوانی دارد. آمار زندانیان ما نیز در حال حاضر هزار نفر است، بنابراین ما کف‌خوابی نداریم، مگر در مواقعی که ورودی برخی از جرائم مانند مواد مخدر زیاد شود، چنانچه این آمار زیاد شود، چون سه سالن برای مجرمان مواد مخدر در نظر گرفته شده است، نمی‌توانیم این افراد را در سالن‌های دیگر نگهداری کنیم، بنابراین ممکن است در این مقطع تعداد ۱۰ الی ۱۵ نفر کف‌خواب داشته باشیم، در غیر این صورت وضعیت زندان زنان قابل مقایسه با دیگر زندان‌ها نبوده و آمار کف‌خوابی نداریم.

وی افزود : در این زندان، زنان زندانی از همه نوع جرائم از جمله قتل، مواد مخدر، سرقت و مسائل اخلاقی نگهداری می‌شوند، اما از بین زنانی که در حال حاضر در زندان حضور دارند، چنین زنانی نداریم، البته در گذشته دو زندانی به نام‌های (م.ز) و (ف.ف) داشتیم و این زندانیان در زندان رجایی شهر نگهداری می‌شدند که با ایجاد زندان زنان شهرری به اینجا منتقل شدند، البته این دو زن سال گذشته پس از پایان دوره محکومیت آزاد شدند.

رئیس زندان زنان شهرری درباره اتباع بیگانه در زندان زنان اظهار کرد : در حال حاضر ۲۳ زندانی اتباع بیگانه داریم، بخشی از این زندانیان اهل کشور افغانستان بوده و بخشی دیگر از کشورهای بولیوی، اندونزی و پاکستان هستند و اغلب این زنان نیز به دلیل حمل مواد مخدر بازداشت شده‌اند.

وی گفت : در کارگاه‌های حرفه‌آموزی زندان براساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان فنی و حرفه‌ای منعقد شده، تعداد ۵ مربی حضور دارند که هر کدام دو رشته را به مددجویان آموزش می‌دهند، مددجویان علاقه‌مند براساس آنچه در پرونده شخصیتی‌شان اعلام کرده‌اند، در رشته‌های مورد علاقه خود زیر نظر مربی در واحد فنی و حرفه مشغول هستند. این زنان سه‌ ماه زیر نظر مربیان آموزش می‌بینند و پس از آن یک آزمون از آنها گرفته می‌شود و به زنانی که در این آزمون موفق شوند، گواهینامه فنی و حرفه‌ای اعطا می‌شود. در این مدرک نیز نامی از زندان برده نشده و مددجویان بعد از آزادی می‌توانند از طریق مرکز مراقبت‌های پس از خروج زندانیان از این مدرک استفاده کرده و از مزایا و امتیازات لازم برخوردار شوند. مواد اولیه در کارگاه‌ها توسط زندان تامین می‌شود و پس از این که یک محصول تولید شد، از طریق خانواده زندانی یا از طریق برگزاری بازارچه‌های خیریه در سطح شهر به فروش می‌رسد و بخشی از عواید حاصل از فروش آن نیز برای تامین مواد اولیه و مابقی به زندانی به عنوان دستمزد پرداخت می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟