به گزارش رکنا، جواد نوری اظهر فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: براساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آن‌ها جرم محسوب شده، مرتکبین اعمال فوق مشمول پرداخت جزای نقدی و حبس خواهند شد.

وی تاکید کرد: متأسفانه در ایام قبل از سال نو، مار‌های آبی، سمندر لرستانی و لاک‌پشت‌ها در میادین تره‌بار برای فروش عرضه می‌شوند، و به فروشندگان این گونه‌ها اعلام می‌کنیم که این کار جرم است و اگر دست هر فردی سمندر لرستانی، لاک پشت و مار آبی بگیریم، کار او جرم تلقی می‌شود و عواقب قانونی در پی خواهد داشت.

نوری اظهر بیان کرد: مجوزی برای خرید و فروش جانورانی که خطر انقراض، آن‌ها را تهدید می‌کند صادر نمی‌شود و عرضه مار آبی، لاک پشت و سمندر لرستانی در ایام نوروز نیر غیرقانونی است.

وی بیان کرد: گرفتن حیات وحش از زیستگاه طبیعی و انتقال به بازار‌های خرید موجب می‌شود که گونه، در محل اصلی به تدریج با کاهش جمعیت و خطر انقراض روبرو شود و باتوجه به اینکه نگهداری حیات وحش مستلزم صرف هزینه و وقت زیاد است بعد از مدتی (به شرط زنده ماندن) توسط خریداران در طبیعتی غیر از زیستگاه اصلی رها شده، که این امر، هم از نظر شرعی و اخلاقی صحیح نیست و هم اینکه آن گونه می‌تواند در مکان جدید به آفت و گونه مهاجم تبدیل شود که این عمل متعاقباً محیط زیست و حیات وحش زیستگاه جدید را به مخاطره خواهد انداخت.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان اضافه کرد: براساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی زنده یا کشته و اجزای آن‌ها جرم محسوب شده، مرتکبین اعمال فوق مشمول پرداخت جزای نقدی از مبلغ ۳۰۰۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰۰۰۰ ریال و حبس از ۱ ماه تا ۶ ماه است.

وی اضافه کرد: از تمامی شهروندان محترم استدعا دارد از خرید و فروش گونه‌های جانوری وحشی خودداری نموده، در صورت مشاهده هرگونه عرضه و خرید و فروش حیات وحش مراتب را سریعاً از طریق سامانه تلفنی ۱۵۴۰ به یگان حفاظت محیط زیست استان اطلاع دهند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان همدان افزود: در نیمه دوم اسفند ماه گشت‌های محسوس و نامحسوس برای دستگیری متخلفان خرید و فروش سمندر لرستان، مار آبی و لاک پشت‌ها تقویت شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟