به گزارش رکنا، سرهنگ جمشید محبت خانی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: اولویت اصلی سازمان توجه به محیط بانان بود که بسیار تاثیر گذار در استان‌ها هستند. لایحه محیط بانان اکنون برای رفتن به صحن علنی آماده است.

وی افزود: عملکرد یازده ماهه محیط بانان در این نشست ارائه می‌شود که یکی عددی و درصدی است و دیگری پیشگیری از وقوع جرم است. محور دوم برای چهارشنبه آخر سال و موارد لزوم که باید به مردم گوشزد شود؛ و محور سوم برای رعایت موارد لازم در بعد از تعطیلات است.

محبت خانی در ادامه درباره عملکرد گفت: رویکرد اصلی این است که به دنبال پیشگیری هستیم. به عنوان مثال یک سرباز یک محیط بان در مدارس به این صورت است که محیط بانان در مدرسه حاضر می‌روند و موارد لازم را در مقاطع مختلف به دانش آموزان ارائه می‌کنند.

وی گفت: ۱۳۴درصد افزایش حضور محیط بانان در مدارس در یازده ماهه امسال نسبت به سال گذشته داشته ایم به این صورت که ۳۷۵ هزار ۷۲ ساعت در سال گذشته به ۸۷ هزار افزایش داشته یعنی ۱۳۴ درصد رشد در حضور محیط بانان در مدارس داشته ایم.

وی افزود: بازخورد طرح یک سرباز محیط بان در مدارس بسیار مشهود بوده است. البته در مدارس دخترانه با خلا رو به رو هستیم که باید کارشناس خبره خانم با لباس محیط بانی در مدارس حاضر شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه افزود: محیط بانان در مدارس آموزش‌های را می‌دهند که دانش آموزان دغدغه‌ی بقای محیط زیست را پیدا می‌کنند. خان محیط بان باید در مسائل اجتماعی فرهنگی داشته باشیم. نباید کار محیط بانان را صرفا در پاسگاه‌ها محدود دانست بلکه باید این محیط بانان به سمت فرهنگ سازی مردم برای حفظ محیط زیست بروند و محیط بانان باید به معنای واقعی کلمه محیط بان شود.

محبت خانی اظهار کرد: نگاه آن حفاظت محیط زیست نگاه اجتماعی و فرهنگی است. بیش از ۹۰ درصد از حضور محیط بانان ر. مدارس با دعوت خود به مدارس می‌روند و اسم آن را یک ساعت با محیط بان گذاشته ایم.

وی افزود:جرایم در حوزه محیط زیست به سمت فضای مجازی رفته است و برای جلوگیری از این امر نشستی با پلیس فتا داشتیم و تفاهم نامه‌ای به امضا رسید و مبارزه نگهداری خرید و فروش از ۶ هزار ۶۰۰ پروند جرایم محیط زیستی فضای مجازی به ۲۹ هزار پروده افزایش یافت. در حوزه فضای مجازی ۳۴۲ درصد رسیدگی به این پرونده‌ها افزایش یافته است.

وی درباره صید غیر مجاز خزندگان در سال ۹۶ دود ۸ مورد بوده و ۳۲۱ مورد در سال ۹۷ رسیده که ۳۹۰ درصد آزادش است زنده گیری خزندگان در سال ۹۶ حدود ۹۱ هزار تا بوده که در یازده ماهه نخست سال ۹۷ به ۷۷۰ رسیده که ۱۰۷ هزار افزایش عملکرد بوده است که بیشتر این رشد مربوط به عقرب‌ها بود.

وی گفت: در زمینه ضبط سلاح‌ها و پرونده‌های قضایی افزایش دو درصدی داشته ایم.

رئیس یگان حفاظت محیط زیست افزود: ۱۰۰ سرباز اکنون بین نیرو‌های محیط بانی تاکنون تقسیم شده است. رویکرد یگان قبل از وقوع جرم است. تاکید کرده ایم که این شکارچیان در شروع به شکار دستگیر شوند. در سال ۹۷ شروع به شکار تعداد دستگیری ما در یازده ماهه امسال با افزایش ۲۴ درصدی داشتیم. تعداد پرونده‌های تشکیل شده ۳ درصد افزایش داشته ایم.

سرهنگ محبت خانی درباره توصیه‌های چهارشنبه آخر سال گفت: آتش زدن لاستیک و آلودگی صدا و ... برای حیات وحش به شدت مضر است. آتش زدن لاستیک‌ها ممکن است منجر به آتش سوزی مناطق بکر و یا برخورد با وحوش شود که مضرات زیادی برای ما دارد.با کسانی که لاستیک آتش بزنند در چهارشنبه سوری برخورد می‌کنیم/ یگان حفاظت در چهارشنبه سوری آماده باش هستند

وی افزود: از خانواده‌ها و مردم درخواست می‌کنیم که به این امور روی نیاورند. آمار مربوط به ضرر و زیان به حیات وحش در چهارشنبه آخر سال تاکنون ارائه نشده است و با ارائه این آمار مردم آگاه‌تر می‌شوند.در چهارشنبه آخر سال محیط بانان در مناطق مد نظر مستقر می‌شوند و با متخلفانی که اقدام به آتش زدن لاستیک کنند برخورد جدی می‌شود. نیرو‌های یگان حفاظت محیط زیست در چهارشنبه سوری آخر سال در آماده باش کامل هستند. با شهرداری هم برای جمع آوری زباله‌های قابل اشتعال و شاخه‌های خشک درختان صحبت کرده ایم تا مردم اقدام به آتش زدن آن‌ها نکنند.

با فروشندگان سمندر مار آبی و لاک پشت برخورد می‌کنیم/ مردم به سامانه ۱۵۴۰ متخلفان را اعلام کنند

وی دربار مار‌های آبی، سمندر لرستانی و لاک پشت‌ها که در مغازه‌ها عرضه می‌شود گفت: فروش این سه حیوان در هر مقدار و در هر جا جرم است. به سامانه ۱۵۴۰ مردم اعلام کنند که افراد اقدام به فروش آن‌ها کرده اند. در مکان‌هایی که حدس می‌زنیم که افراد اقدام به فروش کنند حضور می‌یابیم و با افراد متخلف برخورد می‌کنیم. جرم فردی که یک سمندر را به فروش می‌رساند ۳۰۰ هزار تومان است. لاک پشت ۲۰۰ هزار و جرم مار آبی ۱۰۰ هزار تومان است.

وی ادامه داد :قسمت جرم فروش این حیوانات افزایش نیافته و باید میزان جرایم به روز شود که این مبلغ تعیین شده سال ۹۴ است و اشکالی است که به یگان حفاظت وارد است؛ و درباره ماهی قرمز و ماهی زبرا که در شیشه‌های کوچک در سطح شهر به فروش می‌رسد .

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گفت: با خریدن این ماهی‌ها که بعد از ۵ تا ۶ روز می‌میرند و با خرید آن‌ها گاش می‌شد ماهی‌ها از سر سفره هفت سین برداشت چرا که ۹۰ درصد آن‌ها کشته می‌شوند و عید خود را با گشتن این ماهی‌ها شروع میکنیم و انتظار شادی و روز‌های خوش برای سال جدید داریم. ۱۰ درصد ماهی قرمزی که در عید نمی‌میرد هم در مناطقی رها سازی می‌شود که مکان زندگی آن‌ها نیست و به محیط آسیب می‌زند. باید فرهنگ سازی شود تا از ماهی قرمز در عید استفاده نکنیم.

وی بیان کرد: در سال‌های گذشته در اراضی محل زیست آتش سوزی داشتیم و درخواستی کنیم که افراد بعد از اتراق حتما آتش را خاموش کنند و همچنین شاخه‌های درخت را نشکنند. با خاموش نکردن این آتش‌ها و وزش باد آتش سوزی گسترده رخ خواهد داد. با افرادی که صدمه به گونه‌های گیاهی وارد می‌کنند برخورد می‌کنیم.

ماشین‌هایی که زباله به بیرون پرتاب می‌کنند از ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان جریمه می‌شوند

محبت خانی درباره بحث زباله در ایام عید گفت: افرادی که از ماشین‌های خود زباله پرتاب کنند جریمه می‌شوند داخل شهر ۲۵ هزار و خارج شهر ۳۵ هزار تومان است. در ایام نوروز با این افراد تشدید برخورد خواهیم داشت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: رزمایش مشترک ۴ یگان حفاظت قبل از عید انجام خواهد شد در جهت هماهنگی بیشتر. اطلاع رسانی این رزمایش محیط زیست شهرداری امور اراضی و جنگل‌ها است.وقفه کارت همیار محیط بان داشتیم که امسال در برخی استان‌ها صادر شد و دچار آسیب شدیم و اختیار آن به یگان حفاظت محیط زیست کشور واگذار شد. هر فرد همیار محیط بان بایدویژگی‌هایی را داشته باشند. کارت همیار محیط بان که تاکنون صادر شده از اردیبهشت اعتبار ندارد و افراد باید دوباره اقدام کنند تا افرادی که صلاحیت دریافت کارت را داشته باشند کارت بگیرند. افرادی دارای کارت این کارت را به محیط زیست‌های استان خود تحویل دهند. مزیت این کارت این است که برای افرادی است که واقعا عاشق طبیعت هستند و مزایای آن اعلام خواهد شد. همایش سالیانه همیاران محیط زیست را نیز از این پس خواهیم داشت.

۱۵۴۰ سامانه اعلام جرم‌های محیط زیست

وی افزود:سامانه اعلام جرم‌های محیط زیستی ۱۵۴۰ است. با فروشنده‌ها متخلف در فضای مجازی برخورد می‌شود.

۵۰ محیط بان با سهمیه جذب می‌شوند

سرهنگ محبت خانی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره استخدام ۳۰۰ محیط بان در یگان حفاظت گفت: آزمون استخدام این افراد ۱۷ اسفند برگزار شد و ۹۰۰ نفر آن‌ها به مصاحبه دعوت می‌شوند که ۳۰۰ نفر جذب می‌شوند. از این ۳۰۰ نفر ۲۵۰ نفر به صورت آزاد و ۵۰ نفر با سهمیه فرزندان شهدا و ایثارگران جذب خواهند شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست افزود: برخورد با تخلفات محیط زیست در فضای مجازی درسه ماهه اخیر حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است. درسال ۹۸ رصد در فضای مجازی بیشتر خواهد شد.

وی درباره تصرفات محیط زیست در ایام عید گفت: تعداد محیط بان که پاسداری خواهند داد بسیار بیشتر خواهد شد و با تصرفات محیطی توسط افراد برخورد می‌شود. ۱۴۰ هزار متر مربع تصرف زمین در مناطق چهارگانه محیط زیست داشته ایم و ۷ درصد برخورد تخلفات بیشتر شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟