به گزارش رکنا، پروژه تله‌کابین ارومیه یکی از طرح‌های سرمایه‌گذاری گردشگری بخش خصوصی است که در چند سال گذشته و بر خلاف وعده‌های پی‌درپی مسئولان مختلف، همچنان به حال خود رها شده و هر بار با عنوان کردن مشکلات مالی دوباره افتتاح نشدنان توجیه می‌شود.

این پروژه 36 کیلومتری با عنوان طولانی‌ترین تله‌کابین جهان چندین سال متوالی است فقط شاهد طولانی شدن پروسه احداث و بهره‌برداری بوده و پیشرفت خاصی به خود اختصاص نداده است.

هرساله چند نفر از مسئولان در بازه زمانی مشخص از محل پروژه بازدید کرده و به چرخه وعده دهندگان رنگارنگ می‌پیوندند ولی کسی نیست که به این وعده‌ها جامه عمل پوشانده و انتظارات را پایان دهد.

پروژه‌ای که اگر به موقع به بهره‌برداری می‌رسید می‌توانست در توسعه گردشگری و اشتغال‌زایی جوانان به ویژه اهالی این منطقه تأثیر به سزایی داشته باشد.

افتتاح فاز به فاز تله کابین ارومیه عملی نشد

بر اساس این گزارش قرار بود فاز نخست این طرح در سال 1392 به اتمام برسد ولی بخش کمی از آن اجرایی شد، فاز نخست این طرح در مسیری به طول 8.5 کیلومتر از جانوسلو به کوه ایوعلی کنار جاده بند ارومیه، فاز دوم از ایوعلی تا سد شهر چایی به طول 12 کیلومتر و فاز سوم از سد شهرچایی تا پیست اسکی خوشاکو به طول 15.5 کیلومتر احداث را شامل می‌شود.

عضو چهارمین دوره شورای شهر ارومیه 25 مرداد 94 در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، اظهار داشته بود: از سال 1379 کلنگ زنی تله کابین ارومیه انجام شده اما روند پیشرفت کار با آرامی طی شده و آن زمان در این باره دو سرمایه‌گذار از بخش خصوصی وارد عرصه شدند اما به دلیل تحریم‌ها با یک سری مشکلات همراه شد تا کابین‌های مورد نیاز از کشور اتریش وارد نشود.

عصمت گرامی آن زمان افزوده بود: در این زمینه با کشور ترکیه قراردادهایی مبنی بر اتمام کار بسته شده و 2 میلیون یورو به حساب شرکت ترکیه‌ای هم واریز شده است تا کابین‌ها وارد کشور شوند.

به‌گفته گرامی محدودیت بعدی که عامل متوقف شدن کار شد تحویل ندادن زمین توسط اداره کل منابع طبیعی است و از سوی دیگر ندادن تسهیلات مورد نیاز از جانب بانک‌ها نیز از سایر عوامل در متوقف شدن چندین ساله پروژه ساخت تله‌کابین ارومیه شد.

همه ادارات دولتی آماده همکاری باپیمانکار هستند

اما سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی آذربایجان غربی در این باره می‌گوید: متوقف شدن روند پیشرفت فیزیکی این پروژه دلایل مختلف و متنوعی دارد ولی چندی پیش با تاکید استاندار آذربایجان غربی و پیگیری‌هایی که با سرمایه‌گذار و عوامل اجرایی انجام شده، امید مسئولان عمرانی استان برای ادامه پر شتاب تر عملیات اجرایی و تکمیل این طرح افزایش یافته است.

پیمان آرامون بیان کرد: همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با پروژه، همکاری لازم را برای حل مشکلات و تکمیل مراحل باقی مانده از پروژه اعمال می‌کنند بنابراین سرمایه‌گذار طرح باید با افزایش عملیات اجرایی پروژه را بر اساس زمان‌بندی طرح به بهره‌برداری برساند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان غربی در این باره می‌گوید: این پروژه در یکی از مناطق سرسبز با مناظر زیبا و بکر طبیعی در دست اجراست و به‌عنوان یکی از طرح‌های جاذب گردشگر در رونق گردشگری شهر ارومیه مؤثر خواهد شد.

مردم در انتظار اتمام تله کابین ارومیه هستند

اما چندی پیش مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی در دیدار با پیمانکاران کنونی این پروژه گفت: تمام سعی و تلاش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان از شروع این پروژه تاکنون بر این بوده تا بتواند موانع احتمالی را از سر راه برداشته و پروژه را به انجام برساند.

جلیل جباری آن زمان این نکته را هم گفته بود که اذهان عمومی و مردم ارومیه منتظر اتمام پروژه و شروع بهره‌برداری از آن به‌عنوان یک جاذبه تفریحی و گردشگری هستند و ما متولیان امر باید برای شروع حرکت تله کابین از تمام توان خود استفاده کنیم.

به گفته وی تاکنون استانداری و تمام دستگاه‌های اجرایی استان نقش خود را در خصوص این پروژه به خوبی ایفا کرده‌اند و در ادامه مسیر نیز آماده هرگونه همکاری هستند بنابراین باید شرکت مجری پروژه نیز تحرک بیشتری از خود نشان داده و زمان را از دست ندهد.

عادل حسینی مدیر عامل جدید شرکت هزاره غرب مجری پروژه تله کابین ارومیه نیز به برخی از مشکلات گذشته پروژه اشاره کرده و قول مساعد داد تا نسبت به شروع عملیات جدید و پیشرفت فیزیکی پروژه اقدامات لازم را اجرایی کند.

رکود در ادامه احداث تله کابین ارومیه

اما به هر حال آنچه هم اینک در حال مشاهده است اینکه هیچ تحرکی در احداث پروژه قابل مشاهده نیست و نکته جالب ماجرا اینجاست تاکنون هیچ یک از مسئولان آذربایجان غربی به بلندپروازانه بودن این طرح اذعان نکرده‌اند و کسی از خود نپرسیده کدام ظرفیت مادی و معنوی یا فرهنگی شهر ارومیه سبب شده که می‌بایست طولانی‌ترین تله‌کابین خاورمیانه در آن ساخته شود.

به همین دلیل است هر چهار سال یک بار کل وعده‌های مسئولان قبلی برای افتتاح این پروژه فراموش شده و مسئولان جدید وعده‌های تازه‌تر می‌دهند و در قوانین دولتی نیز چیزی وجود ندارد تا مدیری را به‌خاطر وعده‌های نافرجام توبیخ کرده یا از کار برکنار کنند بنابراین این وعده که تله‌کابین ارومیه سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد نکته‌ایست که هر سال توسط دولتمردان تکرار می‌شود در حالی که رسانه‌ها از اسم و رسم پیمانکار و سرمایه‌گذار این پروژه اصلاً خبر ندارد و اتفاقاً کسی که باید وعده‌ای بدهد لام تا کام حرفی نمی‌زند یا با رسانه‌ها خود را رودررو نمی‌کند تا وعده‌ای برای افتتاح داده باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟