وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اعلام کرد برای ساخت ماهواره پیام در طول 10 سال حدود 1.2 میلیون یورو هزینه شده است که باید دقت داشت این بودجه از جنس هزینه نیست بلکه یک سرمایه ملی است. گفتنی است با اعلام رقم بودجه ساخت و پرتاب ماهواره پیام از سوی وزیر و تأکید بر این نکته که هزینه برای ساخت یک ماهواره را باید به چشم یک سرمایه ملی نگاه کرد، روزنامه ایران به سراغ نمایندگان مجلس رفت تا نظر آنها را در خصوص این موارد (آیا صرف بودجه برای ساخت ماهواره ضرورت دارد یا اینکه نیاز است بعد از ناموفق بودن پرتاب پیام دوباره به فکر ساخت مجدد آن باشیم و اینکه ساخت ماهواره بومی چه تأثیرات مثبتی بر کشور خواهد گذاشت) جویا شود.

هزینه در فضا یعنی سرمایه گذاری

«پرتاب ماهواره پیام را حرکتی مثبت می‌دانم چرا که ما امروز در دنیایی زندگی می‌کنیم که روز به روز فناوری‌ها و تکنولوژی بسرعت رو به جلو در حال حرکت است و برای اینکه ما در زمینه دستاوردهای فناوری از دیگر کشورها عقب نمانیم، باید در این مسیر گام برداریم.»

داوود محمدی نماینده مردم تهران با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: دستاورهای فضایی و علوم فضایی اثر فراوانی بر سرنوشت علمی بشر گذاشته است. ما باید از کشور خود شناخت خوبی پیدا کنیم و برای شناخت از کشورمان نیز به ابزارهای زیادی نیاز داریم که یکی از آنها استفاده از ماهواره‌های بومی است. با این ابزار است که می‌توان از کشور شناخت خوبی پیدا و مدیریت بهینه کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات افزود: اکنون کشورها بر اساس قدرتشان ارزیابی می‌شوند. وقتی صحبت از قدرت می‌شود فقط بحث نظامی به میان نمی‌آید. یکی از مواردی که امروزه به‌عنوان قدرت کشورها شناخته می‌شود، استفاده از ارتباطات و فناوری اطلاعات مانند زیرساخت‌ها، اینترنت، فضای مجازی، ماهواره و... است به همین دلیل دانش فناوری و فضایی خود قدرت محسوب می‌شود و برای کشور قدرت به ارمغان می‌آورد.

محمدی گفت: معتقدم ساخت ماهواره و پرتاب آن در آینده تأثیرات مثبتی بر کشور خواهد گذاشت. با ساخت ماهواره‌های بومی می‌توانیم اطلاعات جدیدی به‌دست آورده و برنامه‌های کشور خود را بر اساس آن اطلاعات مدیریت کنیم.

وی با بیان اینکه هزینه‌هایی که در زمینه دانش و دستاوردهای فضایی و فناوری می‌شود، هزینه نیست بلکه خود سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، افزود: این گونه هزینه‌ها و سرمایه گذاری‌ها در سرنوشت و آینده کشور بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

مهدی شیخ نماینده تهران نیز طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره پیام از سوی دولت را اقدام بسیار مثبتی دانست و گفت: این اقدام را در راستای توسعه علم و فناوری در کشور در سطح ماهواره‌ای و دسترسی به اطلاعات می‌دانم.

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به اینکه اقدام‌های این چنینی به طور طبیعی معمولاً با مشکلاتی نیز در پرتاب و قرار گرفتن در مدار مواجه می‌شود، افزود: ولی پرتاب ماهواره پیام نشان داد که دانشمندان ما با دقت بسیار بالایی ماهواره را طراحی و ساخته‌اند به‌همین دلیل نباید مأیوس شد و باید کماکان به راه خود ادامه دهیم به‌همین دلیل حتماً باید ماهواره پیام دوباره ساخته و پرتاب شود. اکنون منطقه نیز به‌دنبال ماهواره‌های بومی است و این حق مسلم هر کشوری است که به دستاوردهای فناوری و فضایی دست یافته و خود از آنها استفاده کند.

وی در ادامه گفت: کشورهای دیگر در صورتی در حال بومی‌سازی و استفاده از ماهواره‌های بین‌المللی هستند که با بحث تحریم روبه‌رو نیستند، ولی کشور ما تحریم است. از سوی دیگر اگر بخواهد از ماهواره‌های بین‌المللی استفاده کند در برابر این کار می‌خواهند کشور ما بله قربان گوی آنها باشد. مهم‌تر اینکه دیگر کشورها قابل اعتماد نیستند چون وقتی یک کشمکش سیاسی ییش می‌آید کار را متوقف می‌کنند همان‌طور که درباره ماهواره‌های قبلی نیز این اتفاق افتاد.

افزایش قدرت کشور با دستاوردهای فضایی

«کارهای پژوهشی و تحقیقاتی را همه کشورهای دنیا انجام می‌دهند و بحث طراحی و ساخت و پرتاب ماهواره بومی نیز بخشی از کارهای پژوهشی و تحقیقاتی کشورها است.»

میرحمایت میرزاده نماینده مردم گرمی با بیان مطلب فوق گفت: ما نیز باید در این زمینه فعال باشیم. ساخت ماهواره را اکنون بسیاری از کشورها حتی کشورهای منطقه ما نیز انجام می‌دهند ما نیز نباید از منطقه و دنیا عقب بمانیم.

میرزاده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات افزود: همیشه عملیاتی کردن پرتاب ماهواره‌ای با موفقیت انجام نمی‌شود به همین دلیل باید اشکالات را رفع کرده به کار تحقیقی و پژوهشی خود ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینکه بحث قدرت دفاعی کشور ما نیز در این مطرح است، گفت: مردم باید بدانند که فرزندان آنها در حال انجام چه تحقیقاتی هستند و به چه سطحی از دانش و فناوری در صنعت دفاعی و فضایی رسیده‌اند. کشور برای اینکه روی پای خود بایستد و در بحث‌های ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی خودکفا باشد نیاز است که در این زمینه بدرستی هزینه کنیم.

میرزاده افزود: ما به‌عنوان کشور صلح‌طلب به‌دنبال استفاده از فناوری نوین هستیم. دانشمندان کشور ما دارای توانمندی و دانش خوبی در زمینه فناوری فضایی هستند باید از آنها بهره برد. باید به دانشمندان خود اعتماد کنیم آنها باید به کار خود تا حصول نتیجه ادامه دهند و ما نیز باید امید را در آنها تقویت کنیم.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت نیز با مثبت دانستن این اقدام گفت: این حق ایران است که از دانش فضایی و فناوری استفاده کرده و پیشرفت کند. وقتی دانش طراحی و ساخت ماهواره را داریم، باید از آن استفاده کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: وقتی ترامپ رئیس جمهوری امریکا از این اقدام کشور انتقاد می‌کند یعنی کشور ما دارای توانمندی خوبی در این زمینه است و جالب ماجرا آن است که با وجود تمام تحریم‌ها کشورمان به این نقطه رسیده است و باید قبول کرد هر چه دولت امریکا تحریم را برای کشور ما بیشتر می‌کند، مردم برای ادامه راه مصمم‌تر می‌شوند بنابراین باید پرتاب دوم پیام در کمترین زمان عملیاتی شود.

عضو کمیسیون بودجه در پاسخ به انتقاداتی که گفته می‌شود در شرایط کنونی نباید بودجه‌های هنگفتی را صرف طراحی و ساخت و پرتاب ماهواره‌های بومی شود، گفت: درست است که در شرایط کنونی باید عملیاتی کردن اقدام‌ها را اولویت‌بندی کرد ولی باید طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره‌های بومی مستثنی شوند، چرا که می‌توانند اطلاعات خوبی را در زمینه‌های منابع آب، انرژی، منبع طبیعی، محیط زیست، آلودگی هوا، کشاورزی و... در اختیار ما قرار دهند که با وجود هزینه بالا، می‌تواند در آینده برای کشور صرفه‌جویی داشته باشد. به عبارتی ما برای اداره ارزان کشور خود به این اطلاعات نیاز داریم. با ارسال ماهواره بومی به فضا، می‌توانیم کشور را بهتر مدیریت کنیم.

وی افزود: ایران و دانشمندان ما دارای دانش و توانمندی در زمینه ساخت ماهواره هستند و این بسیار باارزش است به همین دلیل نباید با شکست‌ها ناامید شد هر شکستی آغاز یک پیروزی است و نویدبخش روزهای خوب برای آینده ما خواهد بود.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

سوسن صادقی

آیا این خبر مفید بود؟