به گزارش رکنا، سعید نمکی در مراسم بزرگداشت مقام حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار اظهار داشت: پرستاران باید در نظام ارائه خدمات، بیشتر نقش آفرینی کنند و جایگاه بهتری داشته باشند.

وی یادآور شد: طرح تحول نظام سلامت با قدرت و شدت ادامه پیدا می‌کند، اما باید یکبار دیگر آن را مرور و اولویت‌ها را باز تعریف کنیم و توجه داشته باشیم که چه کسی را در چه جایگاهی و برای ارائه چه خدماتی در نظر می‌گیریم. البته این به معنی کنار گذاشتن کارشناسان بهداشتی نیست، چون همه ما در نظام سلامت، یک تیم هستیم و گسست بین پزشک و پرستار، پرستار و ماما و کارکنان بهداشتی و درمانی باید ترمیم شود، امروز، روز تفرق نیست بلکه روز وفاق ملی است.

سرپرست وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد: نباید دعاوی پزشک و پیراپزشک را به بیرون از خانواده ببریم و حق نداریم اجازه دهیم کسی بیرون از حرفه ما بخواهد دخالت کند و باید از همدیگر حمایت کنیم.

نمکی تاکید کرد: ساعت‌ها و جلسات زیادی درخصوص مشکلات معیشتی پرستاران داشتیم و زمانی که استخدام پرستاران مصوب و به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شد، بودجه ۹۸ بسته شده بود، اما به رغم این مصوب شد که ۱۹ هزار پرستار در سال‌های ۹۸ و ۹۹ استخدام شوند و این را به صورت کتبی به رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم اعلام شد و قول دادیم که با جدیت این موضوع را پیگیری کنیم و اعتبار آن را نیز از محل ۱۰ درصد اضافه‌تر پرداخت برای حقوق بخش سلامت در نظر گرفته ایم و تامین می‌شود.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی در حوزه پرستاری در انزوا بود که باید تسهیلاتی برای آن در نظر گرفت و یکی از تلاش‌های ما، احیای بخش خصوصی در کنار بخش دولتی خواهد بود.

سرپرست وزارت بهداشت گفت: مکلف و متعهد هستم که مشکلات تعرفه و کارانه پرستاران را پیگیری کنم تا از شرمساری جامعه پرستاری بیرون بیاییم. البته انتظار دارم که ساختار‌ها اصلاح شوند و سازمان نظام پرستاری به ما کمک فکری دهد تا بتوانیم در تحول اساسی نظام سلامت موفق باشیم.

وی با اشاره به تقارن روز میلاد حضرت زینب (س) و روز پرستار، گفت: آنچه این همه رنج را در چهره و دیدگان حضرت زینب (س) در کربلا زیبا کرد و این والامقام را صبور و شکیبا کرد تا بدن‌های قطعه قطعه شده مطهر را زیبا ببیند، فقط عشق بود و خمیرمایه حضور پرستاران در کنار بیماران، هم عشق است.

سرپرست وزارت بهداشت افزود: به عنوان یک برادر کوچک تر، دستان مهربان خانم دکتر مداح، پیشکسوت پرستاری کشور به عنوان نماد پرستاران کشور را می‌بوسم. در سیمای ایشان، هر خط و چروک، یک شعر مهربانی است.

نمکی خاطرنشان کرد: ۳۲ سال پیش یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی را بنا کردم، ۲۸ سال پیش نظام بهداشتی کشور را در کنار همکاران، اداره کردم و امسال که در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی قرار داریم، می‌بینیم که دستاورد‌های بسیار زیادی در کاهش مرگ مادران و نوزادان داشته ایم. البته زمانی با ۵ دلار، مردم را علیه ۶ بیماری واگیر و مسری واکسینه می‌کردیم، اما امروز شاهد شیوع قابل توجه بیماری‌های غیر واگیر، اختلالات بهداشت روان و جمعیت سالمندان افسرده‌ای هستیم که جوانی نکرده اند و هزینه‌های آنها، به مراتب بالاتر است.

وی اضافه کرد: علیرغم موفقیت‌هایی که در تامین سلامت زنان و کودکان داشته ایم، اما در تامین سلامت مردان موفقیت چندانی نداشته ایم، چون اصولا مردان به سلامت خود توجه زیادی ندارند و این موضوع نیز اینک یکی از جدی‌ترین مسائل نظام سلامت است که باید برای آن، برنامه ریزی کنیم.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟