به گزارش رکنا، بی هویتی فرزندانی که از پدران و مادران معتاد و طلاق گرفته شده متولد شدند از واقعیت‌های اجتماعی مناطق حاشیه‌ نشین و محلات آسیب پذیر مازندران است.

اگرچه تا قبل از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید 30 منطقه آلوده در مازندران وجود داشت که با تخصیص اعتبار، صرف هزینه هنگفت و تاسیس کمپ های نگهداری و درمان معتادان پس از حدود 6 سال پاکسازی این محلات انجام شد، اما امروز کوکان بی هویت که از مادران معتاد یا کارتن خواب به دنیا آمدند، هنور معضل جدی این محلات است.

در بازدید دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران به همراه چند تن از خبرنگاران از محلات نوبنیاد ساری و عباس آباد نکا، شاهد بازی شمار زیادی از کودکان و نوجوانان در خیابان ها این محلات بودیم که برخی از آنان فاقد شناسنامه و کارت ملی بودند.

کارشناسان اجتماعی به رسمیت شناختن فردیت و هویت نسل نوجوانان و جوانان را عامل مهم پیشگیری از شیوع آسیب های اجتماعی در جامعه یاد می کنند و بر لزوم تدابیری جهت حل این مساله تاکید دارند.

' فاطمه ' مادر سه فرزند که شوهرش را معتاد و ضایعات جمع کن معرفی کرد گفت که مادرم از پدرم طلاق گرفته است و من هم 12سالگی به زور عقد یک نوجوان 15ساله معتاد درآمدم.

وی افزود: ازدواج غیر رسمی من سبب شد تا نتوانم برای بچه های خودم هم کارت شناسایی بگیرم تا از خدمات یارانه ای دولت برخوردار شویم.

وی ادامه داد: پدر و مادر من و شوهرم آماده حضور در پزشکی قانونی آزمایش دی ان ای برای تشخیص هویتی هستند اما توان پرداخت هزینه انجام این آزمایش را ندارم.

'محمد ' یکی از ساکنین محله عباس آباد نکا که خود را 13ساله با سه خواهر کوچک سه ، 6 و هشت ساله معرفی کرد، گفت: پدر معتاد است و با مادرم متارکه کرده و من و هیچ یک از خواهرانم کارت شناسایی ملی و شناسنامه نداریم.

وی با بیان اینکه خواهرانم در مهد کودک بهزیستی این محله یک وعده غذای گرم می خورند که کمک بزرگی برای تامین غذا است، ادامه داد :خودم برای تامین هزینه خانواده در چهار راه ها گل فروشی می کنم.

وی توضیح داد: البته اسامی من و خواهرانم در پایگاه خدمات اجتماعی بهزیستی مستقر در این محله ثبت شده است اما برای تشخیص هویتی نیاز به آزمایش است که هزینه سنگینی دارد.

مدیر آموزگار مدرسه ابتدایی نوبنیاد ساری با بیان اینکه هشت نفر از 43 دانش آموز این مدرسه فاقد شناسنامه هستند، گفت: این فرزندان از پدران و مادران معتاد بیکار که ازدواج قانونی هم نداشته اند ، هستند.

سید کاظم نجفی با بیان اینکه بهزیستی، بسیج سازندگی، آموزش و پرورش و استانداری حمایت های خوبی در چند سال اخیر به این مدرسه داشته اند، افزود: اگرچه آسیب های اجتماعی زیادی در منازل شخصی خانواده های این دانش آموزان در نوبنیاد ساری وجود دارد، اما این دانش آموزان بسیار باهوش هستند و اگر به آنان بیشتر توجه نشود، همواره در خطر آسیب قرار دارند.

علی دلپذیر که خود را دانشجوی رشته عمران دانشکده امام محمد باقر ساری معرفی کرد نیز گفت که اسم این محلات بد در رفته است، البته عده کمی هم خلافکار در این محلات زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه پدرم راننده کامیون است و از کودکی در محله عباس آباد نکا زندگی کردم و رفیق های زیادی هم دارم، افزود: در چند سال اخیر با برنامه ریزی و حمایت همه جانبه دستگاه های دولتی، فعالیت افراد خلافکار خشن این محلات تا 80 درصد کاهش و پاکسازی شد و امکات تفریحی، آموزشی و اجتماعی خوبی نیز ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه هم دوره های من در دهه اخیر به دنبال ورزش و کار می روند و اعتیاد کمتر شده است، گفت: هم اکنون بسیاری از فرزندان این محلات که حاصل ازدواج های پدران و مادران معتاد است، فاقد کارت های شناسایی ملی و شناسنامه هستند.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی مازندران در مورد آخرین وضعیت محلات آسیب پذیر استان گفت که همه دستگاه ها باید وارد شوند تا فرهنگ ساکنان این محلات بالا برود، چراکه تنها راه کاهش آسیب های اجتماعی آگاهی و بالا رفتن فرهنگ است.

دکتر فاطمه پور فاطمی با بیان این نکته که اگر همه برنامه های دولت تدبیر و امید در محلات آسیب پذیر به درستی از سوی دستگاه های اجرایی مرتبط عملیاتی شود، آسیب ها به مراتب کاهش خواهد یافت، افزود: امروز بهزیستی بیشترین حضور را در این مناطق دارد.

وی مهم ترین مشکلات اجتماعی این مناطق را اعتیاد و فرزندان طلاق دانست و ادامه داد: بهزیستی با ایجاد مراکز خدمات بهداشتی و درمانی ' دی. ای . سی. ' با هدف کاهش عوارض و آسیب‌های اعتیاد به ویژه در معتادان تزریقی در کاهش آسیب های اجتماعی نقش برجسته ای دارد.

پور فاطمی با بیان اینکه از سال 1384 فعالیت دی ای سی در 30 محله آسیب پذیر مازندران راه اندازی شده است، گفت: فعالیت فرهنگی زمان بر است و تا زمانی که همه مشارکت جدی نداشته باشند، نتایج مثبت آن گسترش نمی یابد.

وی مهمترین خواسته و نیاز برای کاهش اسیب های اجتماعی در محلات آسیب پذیر را ایجاد اشتغال پایدار دانست و گفت: اگرچه با درایت ستاد مبارزه با مواد مخدر، استانداری و نیروی انتظامی ،پاکسازی این محلات از افراد معتاد، مواد فروش و خشن انجام شد، اما با توجه به درآمد هنگفت از محل خرید و فروش مواد مخدر، همچنان این معضل در این مناطق مشاهده می شود.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی مازندران به شکل گیری تیم های پیشگیری از اعتیاد در مهدهای کودک در این محلات اشاره کرد و گفت: بهزیستی به تنهایی قادر به حل مشکلات نیست و نیاز به همکاری دارد.

پور فاطمی به توزیع لوازم بهداشتی از جمله کاندوم در این محلات اشاره کرد و گفت: در پنج سال اخیر بیماری اچ آی وی بین اهالی این محلات به صفر رسیده است.

وی توزیع غذای گرم در مهد کودک های ایجاد شده در محلات آسیب پذیر اشاره کرد و گفت: کسانی که دارای کارت شناسایی و هویتی هستند علاوه بر دریافت یارانه از حمایت های بهزیستی به عنوان سه دهک اول برخوردار می شوند.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی مازندران با بیان این نکته که برخی از حاشیه نشینان در محلات آسیب پذیر استان فاقد شناسنامه و کارت ملی هستند، گفت: با توجه به هزینه بالا، بهزیستی از محل اعتبار ژنتیک، هزینه تشخیص هویتی ( DNA) این افراد را متقبل می شود.

پورفاطمی افزود: بر اساس اعلام پزشکی قانونی مازندران هزینه هر نفر آزمایش DNAبرای اثبات تشخیص هویتی رابطه پدر و فرزند 350هزار تومان است.

وی بدون ارائه آماری از افراد فاقد کارت شناسایی با اشاره به اینکه مراکز کاهش آسیب و پایگاه های اجتماعی بهزیستی مستقر در مناطق آسیب پذیر استان مازندران این افراد را شناسایی کرده اند، ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که یکی از دلایل مراجعه نکردن این افراد برای تشخیص هویتی به پزشکی قانونی، نداشتن هزینه آزمایش است.

معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی مازندران با بیان اینکه در یک دهه اخیر با ورود همه جانبه بهزیستی و دیگر دستگاه ها اجرایی محلات آسیب پذیر از رشد خوبی برخوردار به لحاظ فرهنگی و تغییرات فیزیکی محلات شده است، در عین حال گفت: همچنان بیشتر افراد ساکن در این محلات با سطح درآمد و تحصیلات پائین زندگی می کنند.

وی به طرح باز آفرینی شهری دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: این طرح با پیمانکاری شهرداری ها در حال اجرا است که به لحاظ فیزیکی و محیطی این مناطق رشد خواهند کرد.

مسئول مرکز خدمات بهداشتی و درمانی ' دی. ای . سی. ' عباس آباد نکا نیز گفت: از 10 سال پیش تاکنون با توزیع متادون و انواع لوازم بهداشتی به ویژه کاندوم برای درمان اعتیاد و پیشگیری از بیماری های ایدز و هپاتیت شاهد کاهش چشم گیر آسیب های اجتماعی در این مناطق هستیم.

مهدی محمودی با بیان اینکه در حال حاضر 75 نفر از افراد این محله متادون دریافت می کنند، گفت: جمعیت عباس آباد نکا نیز حدود یکهزار و 300نفر است.

وی با بیان اینکه 40 نفر از این جمعیت فاقد شناسنامه و کارت ملی هستند، ادامه داد: بیشتر این افراد فرزندان پدران و مادران معتاد و طلاق گرفته هستند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز مازندران در پایان بازدید از این مناطق به خبرنگاران گفت که جلوگیری از وقوع جرم و خسارت های اجتماعی در مازندران باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

سید یونس حسینی عالمی افزود: در بازدید از شهرک نوبنیاد ساری و محله عباس آباد نکا شاهد فقر اقتصادی شدید هستیم که زمینه مشکلات و آسیب های اجتماعی شده است.

وی مردم این مناطق را شریف و علاقمند به نظام توصیف کرد و اظهار داشت: خدمات مناسب و در خور مردم این مناطق ارائه نشده است و همه باید تلاش کنیم تا مشکلات حل و فصل شود.

دادستان ساری اظهار داشت: مردم این محلات بی ادعا و دوست داشتنی هستند ولی محرومیت حاشیه نشینان را دل آزار کرده است.

وی افزود: دادستانی از مدیران و مسئولان استان مازندران خواست تا نسبت به اجرای برنامه و وظایف تعیین شده در محلات آسیب پذیر و محروم بیشتر توجه کند.

حسینی گفت: مردم و مسئولان بدانند نظام جمهوری اسلامی با هیچ مقامی تعارف ندارد و مدیران همواره باید نسبت به انجام درست ماموریت خود حساس باشند. اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟