با تصویب قانون Law افزایش سن جوانی به 18 تا 35 سال، تعداد بیشتری از جوانان توانایی ثبت تشکل مردم نهاد خواهند داشت. در همین راستا با معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش Sport و جوانان در مورد مراحل قانونی تشکیل سمن گفتگو کردیم.

محمد مهدی تندگویان در مورد مراحل ثبت تشکل های مردم نهاد گفت: ما به جوانان در همه عرصه های فرهنگی، هنری، علمی، اقتصادی و ... توصیه می کنیم به سایت رسمی زیرمجموعه وزارت ورزش و جوانان برای ثبت و عضویت در سمن ها مراجعه کنند. در آنجا اطلاعات لازم در مورد اینکه جوانان چگونه می توانند یک تشکل مردم نهاد را تشکیل دهند، ذکر شده است. بر این اساس، حداقل باید 7 جوان با ایده مشخص، در سامانه نوع کاری که می خواهند انجام دهند را تعریف و مشخصات و فرم های موجود را پر کنند. در صورت دارا بودن شرایط مندرج در سایت، پس از استعلام و دریافت تأییدیه ها، جلسه مشاوره ای در همه استان ها بین مشاورین ما و متقاضیان برگزار شده و توجیهات نهایی را انجام می دهند. در نهایت، این جوانان اعتبارنامه ای در همه زمینه ها دریافت می کنند. با این اعتبارنامه که در پی توافق با وزارت کشور باعث تخصیص شناسه به سمن ها شده، تبدیل به یک پایگاه مردمی مشخص می شوند و برای انجام فعالیت های خود به راحتی می توانند با نهادهای دیگر ارتباط برقرار کنند

.وی افزود: البته نباید از نظر دور داشت که در حوزه های تخصصی مانند موسیقی، علاوه بر اعتبارات ما نیاز به مجوزهای وزارت ارشاد و دیگر نهادهای عمومی نیز هست.معاون امور ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به عضویت جوانان در سمن های موجود در سایت نیز اشاره کرد و افزود: در سایت نه تنها برای جوانان بلکه برای همه مردم، اطلاعات سمن ها در کل کشور به تفکیک استان ها ذکر شده و نهادهای دولتی و خصوصی می توانند از آنها بهره برداری کنند. از این طریق می توان برای برون سپاری کارها با عقد تفاهم نامه در بحث کشوری اقدام کرد تا جوانان وارد فعالیت های اجرایی استانی شوند.

مثلا برای هفته جهانی ایدز، تفاهم نامه ای با وزیر بهداشت امضا کردیم و سمن های ما که در حوزه آسیب های اجتماعی کار می کنند، در یک کار مشترک با وزارت ارشاد و آموزش و پرورش در زمینه آموزش همگانی به مدارس فعال شدند.

تندگویان وجود سمن ها را عامل اطمینان خاطر جوانان در راستای انجام فعالیت های خود دانست و گفت: با تشکیل یا عضویت در یک سمن، جوانان شبکه خاصی پیدا می کنند که کاملا تحت نظارت است و حمایت های لازم از آنان صورت خواهد گرفت.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟