ناصرشریفی عصر گذشته(سیزدهم آذر ماه)، در آئین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، در سالن همایش های بین المللی خلیج فارس با اشاره به اینکه از طرف خودم و مردم جزیره کیش و شهرهای چارک و بندرلنگه از نگاه بلند، درایت و دور اندیشی، نگاه تحولگرایانه و مدبرانه دکتر انصاری کمال تقدیر و تشکر را دارم، افزود: بی شک نام و یاد شما و ردپای مهربانی، تلاش، مجاهدت و ایثار ایشان برای ساختن جزیره کیش طی این مدت بسیار کوتاه، برای همیشه تاریخ در اذهان پر مهر مردم این خطه حک خواهد شد. به دکتر مظفری، که دارای سابقه جبهه و همچنین کارنامه درخشان در زمینه های اقتصادی و اجتماعی است و امروز سکان این کشتی بزرگ را که به تعبیری می توان گفت دریچه اقتصاد ایران اسلامی به دنیا است را بر عهده گرفته اند تبریک و خیر مقدم می گویم.

وی ادامه داد: اما سخن متفاوت من خطاب به دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور این است که همه ما به گردش نخبگان اعتقاد داریم اما نه اینگونه زودهنگام و تند تند. مناطق آزاد با تمام ساختارهای دیگر متفاوت است.

شریفی با اشاره به اینکه به مدیریت در مناطق آزاد نمی توان نگاه سیاسی و حزبی کرد زیرا با اینگونه نگاه ها به این مناطق‌ آسیب وارد شده است، تصریح کرد: کیش یک ظرفیت و فرصت استثنایی برای کشور به خصوص در زمان تحریم است اما با کدام مدیریت و روش؛ وقتی می گوییم کیش می تواند موتور محرک اقتصاد و گردشگری کشور باشد، کدام مدیر می توان با عمر مدیریت یکساله برنامه بلندمدت را پیاده سازی کند.

این نماینده مجلس با طرح این سوال که ایراد کار کجاست، خاطرنشان کرد: اگر نیاز به اصلاح قانون Law یا آیین نامه ای است به ما بگویید تا پیگیری کرده و قوانین اصلاح شود. اگر نتوانیم ثبات مدیریت را در مناطق آزاد داشته باشیم راه به جایی نخواهیم برد.

وی اضافه کرد: به دکتر مظفری هم گفته ام که اگر قرار بر این است که برای یک یا دو سال به کیش بیایید، این مسئولیت را قبول نکنید. در مناطق آزاد، طول مدت مدیریت نباید کمتر از 8 سال باشد. واقعیت این است که کشتی مناطق آزاد ما به گل نشسته است.

شریفی با اشاره به اینکه در مناطق آزاد و قسمت های اقتصادی کشور، عمر مدیریت ها بسیار کوتاه است و این چالش بسیار جدی برای توسعه کشور است، اظهار کرد: امروز سرمایه گزاران در بخش های خصوصی مناطق آزاد نگران هستند. ما باید پای درددل آنها بنشینیم و راهکار ارائه دهیم.

وی در پایان عنوان کرد: مناطق آزاد باید فارغ از قوانین دست و پاگیر که مانع توسعه و پیشرفت کشور به خصوص در زمینه های اقتصادی و واگذاری مسئولیت ها است باشد و تنها راه نجات اقتصاد کشور را در همین موضوع می دانم.

‌سرمایه‌ها قابل خرید از بازار نیستند

‌معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه به نمایندگی از شورای معاونین سازمان منطقه آزاد کیش سخن می گوید درباره تفاوت بین سازمان ها گفت: در این زمینه سه عنصر در سازمان ها نقش اساسی را بازی می کند.

دکتر محمدرضا سعیدی عصر گذشته(سیزدهم آذر ماه)، در آئین تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، در سالن همایش های بین المللی خلیج فارس، افزود: سرمایه انسانی، سرمایه اجتماعی و سرمایه شناختی؛ داشتن این سه سرمایه توسط مدیران یک سازمان، منجر به موفقیت آن سازمان خواهد شد.

وی با بیان اینکه این سرمایه ها قابل خرید از بازار نیست و به مرور زمان توسعه پیدا می کند، تصریح کرد: در حوزه سرمایه اجتماعی باید گفت انصاری لاری، طی این مدت ارتباط بسیار خوبی با مردم برقرار کرد و سرمایه اجتماعی بالایی در منطقه آزاد کیش و حتی کشورهای حوزه خایج فارس دارند و توانست اعتماد مناسبی ایجاد کند.

سعیدی خاطرنشان کرد: سوابق، مهارت ها و نوع نگاه به کار اجرایی سرمایه انسانی بزرگی است که در وجود انصاری لاری وجود دارد.

وی با بیان اینکه سرمایه شناختی نکته بسیار مهمی بود، تصریح کرد: انصاری لاری با نمونه ها و الگوهای روز دنیا آشنا بود و ار در زمینه ای نیز اطلاعات نداشت، توضیحات را می پذیرفت.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه انصاری لاری انسان اقتصادی با نگاه فرهنگی بود و در برنامه های ایشان بود که اقتصاد منبع محور کیش تبدیل به اقتصاد نوآورانه شود.

سعیدی در پایان گفت: مظفری فردی دارای سوابق ایثار و شهادت که از محیط فرهنگ و اقتصاد آمده است و مطمئنم که وی، با فراهم کردن آرامش، ظرفیت بسیار خوبی را در کیش، برای کمک به اقتصاد کشور فراهم خواهد کرد.

مدیریت منطقه آزاد کیش ناخواسته تغییر کرد

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور هم گفت: برای من بسیار عبرت انگیز است که مردم فعال و دلسوز کیش با دل و عشق خود از یک عنصر ارزشمند، فرهیخته و یک سیاستمدار برجسته ملی که در کیش زحمات زیادی کشید و اثرات بسیاری گذاشت اینگونه تقدیر و تشکر می کنند.

مرتضی بانک ‌افزود: دکتر انصاری لاری از شخصیت های ارزنده و تلاشگر کشور بوده و در مسئولیت های مختلف از جمله در کیش موفق بودند و از افتخارات من این بوده است که وی را برای این سمت معرفی کردم.

وی ادامه داد: امروز ناخواسته شاهد تغیر در مدیریت منطقه آزاد کیش هستیم، بنده با قلبی آزرده اما در عین حال بسیار سربلند از عملکرد این مدیر برجسته در این مراسم شرکت کرده ام.

بانک اضافه کرد: اگر تغیری ایجاد و جانشینی انتخاب شده برای این است که بتواند ادامه این مسیر را با توکل به خداوند بزرگ بپیماید.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار کرد: تلاشمان این است که از نیروهای متخصص و جوان در مسئولیت ها استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: مناطق آزاد توانسته اند با پیوند با اقتصاد آزاد جهانی شرایط بهتری را برای کشور فراهم کنند البته دوستانی که ما را با کشورهای همسایه مقایسه می کنند جا دارد کلیه شرایط کشور را نیز در نظر بگیرند.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟