به‌نظر می‌آید اعتراضی که مردم شهر تهران نسبت به دیوار کشیدن دور یخچال‌های شهر به دستور کلانتر شهر که در روزنامه ۲۹ اردیبهشت ۱۲۳۰ شمسی برابر با ۱۷ رجب ۱۲۶۷ منتشر می‌شود از قدیمی‌ترین اختلافات ثبت شده مردم با مسئولان مدیریت شهری است. هر چند که در ادامه این گزارش می‌خوانیم که کلانتر تهران برای تأمین نظر مردم دستور می‌دهد هفت رج از دیوار تا دیوار کوچه را به‌عنوان خیابان عام معین کنند تا مردم عبور کنند و بعد از آن دیوار به دور یخچال‌ها کشیده شود. این هفت رج که خبرنگار روزنامه وقایع الاتفاقیه درباره آن نوشته بی‌تردید نوعی تعیین حدود خیابان بوده است که با دستور کلانتر که در آن زمان وظایف شهردار و فرمانده نیروی انتظامی و رئیس تعزیرات را همزمان انجام می‌داده صورت گرفته است.

اما در همین شماره از روزنامه خبری از حادثه‌ای که در اصفهان رخ داده هم به چشم می‌خورد: «از قراری که در روزنامه اصفهان نوشته بودند در روز بیست و یکم جمادی‌الثانی زوجه استاد اسماعیل نام نجار عمارات دیوانی فوت شده و در امامزاده احمد مجلس فاتحه‌خوانی داشته‌اند ناگاه طاق اتاق یک‌مرتبه بر سر آن جمعیت خراب شده ولی از تفضل خدایی کسی تلف نشده مگر یک نفر کودک به سن هشت نه ساله در زیر آوار مانده فوت شده است.»

خبر جالب دیگر در این شماره از روزنامه وقایع الاتفاقیه خبر درگیری حکومتی در همدان است. به گزارش خبرنگار وقایع الاتفاقیه:«بعد از آنکه نواب سیف‌الله میرزا به حکومت همدان منصوب گردیده بود بعضی ارباب فساد و لجاج از راه عناد و اشتباه با او عرض کرده بودند که حاجی غلامحسین ریش سفید جماعت دباغ همدانی مبلغی به صنعت مزبور اجحاف و زیادتی کرده است. نواب معزی الیه به جهت عدم بلدیت او را گرفته و چهار صد و پنجاه تومان از او تمسک گرفته بودند. حاجی غلامحسین مراتب را به عرض امنای دولت علیه رسانده آنها را به رکاب همایون شاهی احضار نموده و در توقف قزوین اولیای دولت علیه به حقیقت امورشان رسیدگی کردند و معلوم شد که با اشتباه این عمل ناشی شده است.»

به دستور دولتی این پولی که مصادره شده بود به حاجی غلامحسین برگردانده شده و حکم می‌دهند که کسی متعرض او نشود.

در خبر دیگری از اعتصاب بارکشانی خبر می‌دهد که مایحتاج پایتخت را تأمین می‌کردند. براساس گزارش روزنامه: «در باب بارکش مازندرانی و لاریجانی و لواسانی و شمیرانی و سایر حول و حوش دارالخلافه که همیشه بار برنج و ذغال و غیره می‌آوردند و باعث ارزانی اجناس دارالخلافه می‌شد چون گاهی اوقات دیوان به جهت حمل ونقل قورخانه و غیره مال‌های آنها را می‌گرفتند با اینکه اگر به بیشتر از سایرین می‌دادند باز موجب توهم آنها شده چندی بار به شهر آوردن را موقوف می‌کردند و گرانی در اجناس به هم می‌رسید. مراتب به کارگزاران دولت علیه عرض شده مقرب‌الخاقان آجودان باشی حکم نظامی دادند که احدی از دیوانیان به جهت حمل و نقل قورخانه و غیره متعرض این اشخاص نشوند وحکم مزبور را به دروازه‌های شهر رسانده قدغن نمودند. به این سبب برنج و ذغال که چند روز گران شده بود باز مثل اول ارزان گردید.»

در میان خبرهای خارجی به نظر می‌رسد خبر خاصی در شهرهای مهم رخ نداده است. اما خبری از یک کشتی انگلیسی آمده است که به اقیانوس منجمد رفته و گم شده و خبری از آن کشتی نیست. همچنین خبر دیگری از انگلستان منتشر شده که نشان می‌دهد یک ماهی که از دریا گرفته شده که یخ‌زده بوده اما زمانی که شکمش را پاره می‌کنند و در آب می‌گذارند مشخص می‌شود که ماهی نمرده است. این موضوع را امتحان می‌کنند و متوجه می‌شوند ماهی‌های یخ‌زده بعد از مدتی در خشکی اگر یخشان آب شود زنده می‌شوند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟