علی القاصی‌مهر، رئیس کل دادگستری استان فارس امروز، ۱۲ آذرماه در نشست کمیته کاهش جمعیت کیفری استان از کاهش ۷۰ درصدی زندانیان مهریه از زمان ابلاغ بخشنامه ریاست قوه قضائیه مبنی بر آزادی Freedom این زندانیان خبر داد و گفت: از انتهای مهرماه تاکنون ۴۴۳ زندانی Prisoner مهریه از زندان‌های فارس آزاد شده‌اند.

وی این نکته را یادآور شد که پیش از این استان فارس به لحاظ تعداد زندانیان مهریه از آمار بالایی برخوردار بود که بحمد الهی این مشکل بر طرف شد.

القاصی‌مهر ضمن تقدیر از اهتمام مجموعه قضایی و اداره‌کل زندان‌های استان در فراهم‌سازی زمینه اجرای بخشنامه ریاست قوه قضائیه همچنین از آزادی ۱۰۷۵ نفر از دیگر زندانیان جرائم غیرعمد از طریق کمک‌های مردمی و ستاد دیه در ۸ ماهه امسال خبر داد و گفت: از این تعداد ۲۶۷ نفر زندانیان آزاد شده از محل کمک‌های مردمی ستاد دیه آزاد شده‌اند.

رئیس کل دادگستری فارس گفت: فرایند اجرای مجازات‌ها موضوعی است که باید بیشتر مدنظر همکاران قضایی قرار گیرد چرا که هدف از طی شدن فرآیند رسیدگی اجرای مجازات در راستای اصلاح و بازاجتماعی کردن محکومان و بازگشت آنان به جامعه است بنابراین حلقه نهایی فرآیند قضایی یعنی اجرای مجازات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی بیان کرد: با تدوین سیاست‌های برنامه‌ریزی شده در راستای اجرای دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری در یک سال گذشته با کاهش ۱۴ درصدی ورودی زندانیان به زندان‌های فارس روبه‌رو بوده ایم.

القاصی‌مهر ادامه داد: بخشی از این برنامه‌ها با حضور مستمر و هدفمند همکاران قضایی در زندان‌ها در راستای تعیین تکلیف وضعیت متهمان تحت قرار تحقق یافته است به نحوی که در آخرین دیدار دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان و معاونین وی در زندان Prison ضمن ملاقات چهره به چهره با بیش از ۲۰۰۰ نفر از زندانیان زمینه بهره‌مندی برخی از این متهمان و سایر مددجویان زندان از تسهیلات قانونی فراهم شد.

وی، استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس جهت زندانیان واجد شرایط را همچنان یکی از سیاست‌های مجموعه قضایی استان در کلیه حوزه‌های قضایی خواند و افزود: با برگزاری کارگاه‌های آموزشی این حرکت در استان فارس شروع مناسبی داشت اما لازم است در راستای تقویت استفاده از این ظرفیت قانونی جدید مجدداً اطلاع‌رسانی‌هایی در میان قضات در دستور کار قرار گیرد.

رئیس شورای قضایی استان فارس بر تلاش و جدیت بیشتر مدیران در جهت تغییر نگرش قضات مجموعه در راستای بهره‌گیری از تأسیسات ارفاقی و در نتیجه کاهش جعیت کیفری زندان‌ها تأکید کرد و افزود: این تغییر نگرش با توجه به بخشنامه ریاست قوه قضائیه و تأکیدات علما و فقها در خصوص پرونده‌های مهریه ایجاد شد که می‌توان همین نگرش را در جهت کاهش جمعیت کیفری به سایر تصمیمات قضایی قضات در جرائم غیر عمد و مالی تسری داد تا استفاده از این ظرفیت‌های قانونی به یک دیدگاه ثابت و پایدار تبدیل شود.

رئیس کل دادگستری استان فارس همچنین بر بازبینی و بررسی دقیق پرونده‌های محکومین جرائم مالی غیرعمد و همچنین زنان زندانی در جهت کمک به اقشار یاد شده تأکید کرد و گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی موجود زمینه آزادی این اقشار در اولویت اقدامات قرار گیرد.

در ابتدای این نشست نیز حیات‌الغیب، مدیرکل زندان‌های فارس ضمن ارائه آمارهایی از آخرین وضعیت زندان‌های فارس و میزان نوسانات ورود و خروج مددجویان در مقایسه با سال گذشته گفت: در راستای اجرای بخشنامه رئیس قوه قضائیه در خصوص زندانیان مهریه با همکاری قضات در تمامی حوزه‌های قضایی زمینه آزادی ۴۴۳ نفر از این مددجویان فراهم شد که بنا به اعلام سازمان زندان‌های کشور استان فارس در اجرای بخشنامه مذکور و آزاد سازی زندانیان مهریه رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟