به گزارش رکنا، دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان مطلب فوق در حاشیه نخستین همایش فعالان فضای مجازی افزود: شورای عالی فضای مجازی دستور داده که تا آخر آذرماه وضعیت هاتگرام و طلاگرام تعیین تکلیف شود و اگر این پیام رسان‌ها نتوانند وضعیت خود را تعیین کنند اینترنت آنها قطع خواهد شد. ابوالحسن فیروزآبادی افزود: اینترنت این دو پیام رسان قطع می‌شود تا پس از آن به‌صورت مستقل از تلگرام Telegram فعالیت کنند. وی تصریح کرد: این دو پیام رسان قول داده‌اند که تا آخر آذرماه آماده شوند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: من هیچ اعتقادی ندارم که هاتگرام و طلاگرام موجب عدم رشد پیام‌رسان های داخلی شده است. وی اظهار داشت: پیام رسان‌های داخلی معتقدند که ما باید قابلیت‌های پیام رسان‌ها را محدود کنیم تا آنها آماده شوند، این در حالی است که پیام رسان‌های داخلی وضعیت پوشش جمعیتی کل کشور را ندارند و امیدواریم با فرصتی که داده شود پوسته‌های تلگرامی در آخر آذرماه خودکفا شوند و نیازهای ملی را برطرف کنند.

فیروزآبادی اظهار داشت: حمایت‌ها از پیام رسان‌های داخلی در حدی بود که این پیام رسان‌ها راه بیفتند و پس از آن به سراغ بخش خصوصی بروند چرا که این کارها نیازمند صدها هزار میلیارد تومان سرمایه است. وی در خصوص اینستاگرام Instagram نیز گفت: در آخرین سندی که در شورای عالی فضای مجازی تصویب شده اعلام شد که پیام رسان‌های خارجی باید مجوز بگیرند و مجوز از طریق یک شرکت که نمایندگی حقوقی در ایران داشته باشد، انجام شود. دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: همچنین بانک‌های داده‌ای پیام رسان‌های خارجی باید در داخل ایران باشد تا بتوانند در ایران فعالیت کنند.

فیروزآبادی گفت: در شورای عالی فضای مجازی، مجوزهایی برای پیام رسان‌های داخلی تصویب شد که فعالیت این پیام رسان‌ها را تصویب کرد اما این سند اجرایی نشده و هنوز بخش‌هایی از آن بر زمین مانده است. وی در خصوص تسهیلاتی که به پیام رسان‌های داخلی اعطا می‌شود، گفت: منتظر هستیم دو پیام رسان داخلی (سروش و گپ) که از میان 5 پیام رسان منتخب، انتخاب شده‌اند به شبکه متصل شوند و در فازهای بعدی در راستای حمایت از آنها سخت افزارهای بیشتری در اختیار آنها قرار گیرد.خبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟