به گزارش رکنا، شهردار 59 ساله تهران که سومین شهردار پایتخت در این 15 ماه اخیر محسوب می‌شود، همانند دو شهردار پیش از خود، با تکرار همان جملاتی که معمولاً در متن همه سوگندنامه‌ها قید می‌شود به پایتخت نشین‌ها قول داد که در این مدت زمانی که شهردار خواهد بود، در انجام همه مأموریت‌هایش خدا را شاهد می‌گیرد، تمام دانش و تجربه‌اش را با انتخاب همکاران امین و پاکدست توأم می‌کند، مبارزه با فساد و خودکامی را سرلوحه فعالیت‌هایش قرار می‌دهد و پاسخگوی افکار عمومی و طرفدار جریان آزاد اطلاعات خواهد بود. پیروز حناچی تا خرداد ماه سال 1400 فرصت دارد تا طبق آنچه کارشناسان شهری می‌گویند «تهران بیمار امروز» را به یک «تهران ورزیده سالم» تبدیل کند! او البته در سخنانی بعد از ادای سوگند، وعده داد که «جلوی تخریب پایتخت را می‌گیرد»، ولی اینکه تهران به «بهشت» تبدیل شود، قطعاً تصوری دور از انتظار خواهد بود. اما دیروز پیش از آن که مراسم رسمی ادای سوگند حناچی، صحن علنی را مورد توجه قرار دهد، یک نطق آتشین بود که «بهشت» را در کانون توجهات قرار داد. محمد جواد حق شناس، در ساعت 9 و نیم صبح دیروز، با در دست داشتن چند برگه نوشته شده، پشت تریبون رفت و برای نخستین بار سخنان شفافی را بر زبان آورد که در این یک سال و چند ماه، کمتر اینچنین بی‌پروایانه به گوش خورده بود. او با صدای بلند جریان رقیب را خطاب قرار داد و با صراحت گفت که محمد علی نجفی و محمد علی افشانی هر دو بنا به مصلحت و بالاجبار پست‌شان را ترک کرده‌اند: «همه ما به خوبی می‌دانیم که حذف نجفی و افشانی از مدیریت شهری اتفاقی نبود و هدف بعدی از میدان به در کردن پیروز حناچی است. آیا همانگونه که مدعیان می‌گویند این وضعیت ناشی از ناتوانی شورای شهر است؟» حق شناس در واقع نگرانی شورای اصلاح‌طلب از حذف سومین شهردار را هم پیش کشید تا از جریان با برنامه و قدرتمندی پرده بردارد که همه زور خود را می‌زند تا شورای پنجم را ناتوان و ناکارآمد نشان دهد! حرف‌های او اگرچه این تصور را به وجود آورد که ممکن است پیروز حناچی هم قربانی «استراتژی ناتوان‌سازی» شود، اما محسن هاشمی، رئیس شورا گفت که از سخنان او چنین استنباطی نکرده است!

جریان رقیب همه قدرت خود را بر تغییر پیاپی شهرداران به‌کار گرفته

حق شناس در نطق پیش از دستور خود گفت: وظیفه خود می‌دانم که از تک تک این افراد تشکر و تقدیر کنم. از محمد علی نجفی که هنوز هم آماج حملات و بد اخلاقی‌های بسیاری است و از محمد علی افشانی که در حقش ظلم شد و با تحمل همه سختی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها نجیبانه تا لحظه آخر همراه با شورای شهر ایستاد، با وجود آنکه شخصاً هیچ تمنایی برای ماندن در شهرداری نداشت از سایر نامزدها در سه دوره انتخاب شهردار و بویژه آقایان آخوندی و هاشمی تشکر می‌کنم که بزرگوارانه به رأی شورای شهر احترام گذاشتند و نیک می‌دانم که انتخاب اعضای شورای شهر بر اساس اولویت منافع مردم و شهر و با در نظر گرفتن ضرورت‌های انسجام درونی شهر و تعامل دولت و مجلس و ویژگی‌های خاص شرایط شهرداری صورت می‌گیرد وگرنه شاید اگر آرای اعضا شخصی و مبتنی بر علایق فردی بود نتایج انتخاب شهردار بسیار متفاوت می‌شد.

این عضو شورا در تشریح علت انتخاب سه شهردار ظرف مدت

15 ماه هم این‌طور توضیح داد: هر بار که شورای شهر در شرایط انتخاب شهردار قرار می‌گیرد، مدیریت شهری دچار بی‌ثباتی می‌شود و روند امور به نوعی دچار تزلزل و این واقعیت دقیقاً هدف استراتژی کسانی است که می‌خواهند این شورا را ناتوان جلوه دهند. آیا دولت معتدل و نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس و شورای شهر می‌توانند ساز و کاری مؤثر برای مقابله با این تهدید به کار بگیرند؟

حق شناس با بیان اینکه هزینه‌هایی که برای ناتوان نشان دادن و حذف اصلاح‌طلبان صرف می‌شود بیش از حد گزاف است، گفت: ‌همه ما می‌دانیم که عرصه تا چه حد برای اصلاح‌طلبان تنگ است و فشارها تا چه اندازه سنگین است و فرصت نیز بسیار اندک است.

وی ادامه داد: امروز باید حاکمیت نقش سازنده خود را بازی کند و از منافع ملی و مصلحت نظام و مردم صحبت کند و اجازه ندهد تا قواعد بازی سیاسی در کشور جای خود را به رفتارهای بی‌مسئولانه و قدرت طلبانه برخی از صاحبان قدرت بدهد. هرگاه که اصلاح‌طلبان بر مسند کار نشسته‌اند همان‌ها به طریق مختلف کارشکنی کرده و مانع از پیشرفت امور شده و زندگی مردم را سخت کردند.

وی خطاب به شورایی‌ها گفت:‌ اگر حریف پر زور است و هر بار توانسته حاصل زحمات شما و حقوق مردم را تضییع کند از ضعف شما نیست، اما باید بپذیریم که در مقابل حریف پرزور با برنامه نیاز به هماهنگی و همدلی بیشتری داریم. این شورا اگر به هر دلیلی نتواند هیچ کاری انجام دهد حداقل مانع از ادامه شهرفروشی‌ها و گسترش بسیاری از معضلات شده است و باید باور کنیم که خرد جمعی مردم همه چیز را می‌فهمد و بدرستی صاحب تشخیص است.

حق شناس سپس به سراغ 12 سال مدیریت اصولگرایان برشهر رفت و خطاب به آنها گفت: این مدعیان از یکسو همه قدرت خود را برای تغییر پیاپی شهرداران منتخب این شورا و ایجاد بی‌ثباتی و توقف امور به کار می‌گیرند و از سوی دیگر شورا را به بی‌عرضگی و ناتوانی و تعطیلی امور متهم می‌کنند و دم از افتخارات خود می‌زنند. این مدعیان 12 سال مدیریت امور شهر را با آزادی Freedom عمل و اختیار و قدرت مطلق و با پشتیبانی همه ارکان و نهادهای قدرت در اختیار داشته‌اند. آنها چندان اهمیتی برای مردم قائل نبودند اما اراده کرده بودند با تحول در کالبد و چهره شهر، رأی مردم در انتخابات را به دست آورند. با این هدف از فروش زمین و آسمان و آب و هوا و به تعبیر درست با فروش ناموس شهر هزاران میلیارد پول و درآمد حاصل کردند و با هزینه‌های چند برابری اتوبان‌ها و پل‌ها و تونل‌های قابل توجهی ساختند. آنها به همین نیز بسنده نکردند و ده‌ها هزار میلیارد تومان نیز قرض و بدهی به میراث گذاشتند.

وی ادامه می‌دهد:پس از 12 سال اما میراث این مدعیان برای شهر معضلاتی همچون رونق فساد بی‌امان، به حراج گذاشتن سرمایه اجتماعی شهرداری و نهاد شورای شهر، گسترش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، توسعه بی‌قواره و نامتوازن شهر، بحران فرسودگی و تاب‌آوری شهر، حمل و نقل ناکارآمد، ترافیک و آلودگی هوا، سفید بالک‌ها، معضل پسماند، بحران آب و مصرف انرژی، بحران درآمد شهرداری، بحران نیروی انسانی، بحران بدهی شهرداری به پیمانکاران و امثال آن است.

حق‌شناس تأکید می‌کند: این افراد اختلاس‌ها و ریخت و پاش‌های هزاران میلیاردی دوران قبل را ناچیز می‌بینند و خرید چند تبلت و خودروی اداری را در بوق‌ها می‌دمند.

ارائه برنامه سوم اصلاح شده شهرداری به شورا بزودی

حناچی پس از قرائت سوگندنامه در صحن علنی شورای شهر به میان خبرنگاران آمد و از اصلاح و آماده کردن برنامه سوم توسعه شهرداری به‌عنوان اولین اولویت‌هایش نام برد.

حناچی با بیان اینکه لایحه منابع پایدار به مجلس رسیده است، گفت: لازم است با کمک سایر کلانشهرها و نمایندگان مجلس لایحه منابع پایدار به نتیجه برسد تا بسیاری از مسائل حل شود. حناچی با بیان اینکه کارگاه‌های غیرضرور در شهر باید جمع‌آوری شود و به قدری کارگاه خواهیم داشت که لازم است، تصریح کرد: کارگاهی که مایه شرمندگی در میدان هفت تیر بود را جمع کردیم.

وی همچنین با بیان اینکه زادگاهم تهران است، هرچند ریشه شهرستانی هم دارم، گفت: در تهران به دنیا آمده‌ام و بزرگ شده ام، کوچه‌های این شهر را می‌شناسم و البته داعیه استفاده از این موقعیت برای موقعیت‌های خاص را ندارم.

حناچی با تأکید بر تلاش خود برای جلب مشارکت مردم، بخش خصوصی و نخبگان گفت: قطعاً توجه ویژه‌ای به مناطق محروم شهر خواهیم داشت و پاسخگویی به شهروندان و استفاده از حداکثر بضاعت تخصص داخلی را از رویکردهای اساسی خود قرار خواهیم داد.

همه توان سپاه و بسیج در اختیار شهرداری تهران است

شورای شهر تهران دیروز یک میهمان ویژه داشت. سردار محمد رضا یزدی، فرمانده سپاه حضرت رسول(ص) با حضور در شورای شهر با بیان اینکه اگر تهران مشکلی داشته باشد ما در صف اول خواهیم بود، گفت: تمام توان سپاه و بسیج تهران در اختیار شهرداری است.

بــــــرش

طرح زوج و فرد پولی می‌شود

رئیس شورای شهر تهران در حاشیه جلسه دیروز درباره مشاور شدن بعضی از بازنشستگان دستگاه‌های دولتی گفت: قانون Law اجازه می‌دهد تا 59 ساعت از تجربه بازنشستگان استفاده شود، اما اشخاص به‌عنوان عضو موظف نمی‌توانند ادامه فعالیت دهند. محسن هاشمی درباره حذف طرح زوج و فرد در سال آینده گفت: در واقع قرار است طرح ترافیک گسترش یابد و هرکس که قصد ورود به محدوده اول و دوم طرح ترافیک را دارد، باید مبالغی را در سامانه تهران من واریز کند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

حمیده امینی فرد

آیا این خبر مفید بود؟