محمود میرلوحی در جریان گزارش کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شورای پنجم با دقت و با انگیزه به فعالیت خود ادامه می‌دهد و اتفاقات خوبی در این مدت در شورا صورت گرفته است.
وی افزود: در طی همین مدت شورای شهر تهران حسابرسی‌هایی که از سال 93 تا 96 انجام نشده بود را در دستور کار خود قرار داد و رسیدگی‌های لازم را به آن انجام داد.
عضو کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران تصریح کرد: در این مدت تغییراتی نیز در حسابرسی شوراها صورت گرفت که این موضوع نیز مورد تایید حسابرسان قرار گرفته است و شورا در خصوص کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران نیز کارهای کارشناسی دقیق و منظمی را انجام داده است.
میرلوحی با بیان اینکه ما ماشین مصوبات نیستیم که مرتبا مصوبه به تصویب برسانیم، گفت: یکی از مواردی که از دفتر مصوبات خواسته‌ایم این است که فرآیند اجرای مصوبات را نیز پیگیری کند و اگر ببینیم مصوبه‌ای اجرا نمی‌شود موضوع را در دستور کار قرار خواهیم داد و تذکر لازم را ارائه می‌کنیم.
وی با اشاره به برنامه‌ریزی این شورا در حوزه نظارتی بیان کرد: انشاءالله ما بتوانیم نظارت‌های واقعی‌تر و عمیق‌تری داشته باشیم و شورا را به جایگاه واقعی که در قانون Law اساسی به آن اشاره شده برسانیم.
این عضو شورای شهر تهران در ادامه با اشاره به اینکه ما بنایی برای ثبت و ضبط مصوبات در بایگانی شورا نداریم، گفت: تلاش می‌کنیم مصوباتی که در این دوره به تصویب می‌رسد را در همین دوره اجرایی کنیم.
وی ادامه داد: برخورد با تخلفات و مسائلی در حوزه مالی از دیگر مواردی است که در دستور کار شورا قرار گرفته است که از آن جمله می‌توان به املاکی که دست افراد غیر از جمله افراد حقیقی و حقوقی قرار دارد اشاره کنیم که بر اساس لیست اولیه‌ای که در اختیار ما قرار داده شد 1600 نفر این املاک را در اختیار گرفته بودند و البته همه آنها را نمی‌توان نظر واحد داد و شاید برخی افراد حقیقی و حقوقی و حتی بهره‌بردار باشند و لذا کار گسترده‌ای در حال انجام است و اولویت کاری ما بازگشت و استرداد املاک در شرایط فعلی و بدهی شهرداری است که امیدواریم بتوانیم با بازگشت این املاک طلب پیمانکاران را پرداخت کنیم و این املاک می‌تواند بخشی از بدهی‌های شهرداری را جبران کند. 
میرلوحی تصریح کرد: بر اساس آخرین اخباری که کسب شده 168 مورد دستور قضایی برای املاکی که در اختیار اشخاصی که قرار گرفته است صادر شده است که در این زمینه جا دارد از ناحیه 37 دادسرای تهران به خاطر صدور احکام تقدیر کنم.
وی ادامه داد: تعداد قابل توجهی از املاک نیز منجر به تنظیم قرارداد جدید و تعدادی به استرداد برگشت شده است که در همین زمینه نیز سازمان بازرسی و حراست شهرداری تهران مواردی را به صورت شکایتنامه تهیه و تنظیم کردند و مستندات آن را در اختیار حاکم قضایی قرار داده‌اند. 
وی افزود: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته بسیاری از این املاک از طریق مناطق واگذار شده است و شورا تلاش می‌کند تا این املاک دوباره به شهرداری بازگردد. 
عضو شورای شهر تهران در ادامه نشست خبری با اشاره به اینکه شورای شهر تهران ریل‌گذاری برای ادامه فعالیت شهرداری دارد بیان کرد: مشخص نیست که چرا برخی اصرار دارند که قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مجموعه شهرداری انجام شود و این درحالیست که در کشور ما تعداد مدیران و استاندارانی که مشمول این قانون می‌شوند کم نیست و حتی می‌توان به قوه قضائیه و صدا و سیما نیز اشاره کرد. 
میرلوحی بیان کرد: در شهرداری تهران در همین مدت 9 نفر اصرار داشتند که با توجه به قانون اخیر کنار بروند و بر اساس آخرین آماری که به دست آمده بیش از 200 نفر از پرسنل شهرداری تهران مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان خواهند شد. 
وی در ادامه با انتقاد از اینکه چرا رسانه‌ها مقاله‌ای در خصوص منع بکارگیری بازنشستگان در دو مجموعه قوه قضائیه و صدا و سیما نمی‌نویسند، گفت: این موضوع جای سوال و تعجب دارد که چرا دوستان اینقدر اصرار بر این موضوع دارند که افشانی از شهرداری برود. 
وی تصریح کرد: در همین مدت یک موج سنگینی علیه شورا راه انداختند و این در حالی است که شوراها سرمایه ارزشمندی هستند و رکن شوراها را نباید تضعیف کنیم بلکه آن را باید تقویت و از ظرفیت آن استفاده کنیم. 
میرلوحی با بیان اینکه تغییر شهردار را در این مقطع اصلاً به صلاح نمی‌دانیم ،گفت: تغییرات مدیریتی باعث لطمه زدن به شهر می‌شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟