کدخبر: 406879 2

رکنا: رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به اجرای طرح تنفس جنگل ها اشاره کرد و گفت: در اولین سال اجرای این طرح، نتایج فراوانی نصیب جنگل‌های ایران شد و امیدواری‌ها به احیای عرصه‌های نابود شده را افزایش داد.

به گزارش رکنا به نقل از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان، خلیل آقایی در دیدار با استاندار گلستان افزود: برخی‌ها گمان می‌کنند با اجرای این قانون، تامین چوب کشور دچار مشکل می‌شود اما تعرفه صفر درصدی واردات چوب و گسترش عرصه‌های زراعت چوب صنعتی، این مشکل را برطرف خواهد کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر واردات و صادرات چوب بدون هیچ محدودیت و پرداخت تعرفه گمرکی انجام می‌شود تا کمبود احتمالی بازار Store در نتیجه ممنوعیت قطع درختان جنگلی احساس نشود علاوه بر آن، توسعه زراعت چوب صنعتی در زمین‌های شخصی و عرصه‌های منابع طبیعی یکی از اولویت‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری است.

آقایی افزود: در حال حاضر ۳۰ درصد چوب‌های مورد نیاز داخل از درختان جنگلی تامین می شود که توسعه زراعت درختان صنعتی و واردات چوب، نیاز به بهره برداری از جنگل‌های داخلی را تا حد زیادی کاهش خواهد داد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد: زراعت چوب با صرفه و بسیار آسان‌تر از زراعت پرهزینه‌ای مانند برنج است. به عنوان نمونه با بهره‌برداری از گونه مشخص چوب صنعتی در هکتار می‌توان به سودآوری ۵ میلیارد ریالی رسید.

وی در ادامه گفت: علت ۹۵ درصد آتش سوزی جنگل های کشور، بی احتیاطی، کم توجهی و رفتار تعمدی برخی سوء استفاده کنندگان برای بهره‌برداری بی‌رویه و غیرقانونی از زمین‌های جنگلی است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تصریح کرد: آتش سوزی جنگل‌ها در همه جنگل‌های دنیا اتفاق می‌افتد اما با اجرای طرح‌های پیشگیرانه و استفاده از تجهیزات مناسب می‌توان این خسارت را تا حد زیادی کاهش داد.

آقایی افزود: اگر چه در سال‌های اخیر از تعداد و حجم آتش سوزی جنگل‌های ایران کاسته شده است اما باید به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که همین تعداد آتش سوزی هم در جنگل‌ها رخ ندهد و عرصه مهم و ارزشمند منابع طبیعی در سایه اشتباهات عمدی و سهوی انسان‌ها نابود نشود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از حمایت ویژه رهبر معظم انقلاب و دولت از طرح‌های این سازمان تقدیر کرد و گفت: اختصاص بودجه ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرحهای سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، بیانگر این توجه ویژه است.

آقایی خاطرنشان کرد: با اختصاص این بودجه به استان‌ها، ۶۰۰ طرح آبخیزداری در وسعت بیش از ۷۰۰ هزار هکتار با هدف توسعه پوشش گیاهی، تامین آب کشاورزی و حفظ خاک اجرا خواهد شد.

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها