بیستمین جشنواره خیرین مدرسه‌ساز استان تهران و اختتامیه جشنواره‌های خیرین مدرسه‌ساز سراسر کشور با حضور مسئولانی همچون امام جمعه موقت تهران، رئیس جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور، استاندار تهران و تعدادی از خیرین مدرسه‌ساز کشور در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

مهراله رخشانی‌مهر رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در این مراسم اظهار کرد: قرار بود این جشنواره، اختتامیه جشنواره‌های خیرین مدرسه‌ساز کشور باشد که ۳ استان به دلایلی نتوانستند جشنواره خیرین مدرسه‌ساز را برگزار کنند.

وی به مدارس دوشیفته استان تهران اشاره کرد و افزود: ۹۱۸ مدرسه دوشیفته در استان تهران داریم که ۱۶۸ مدرسه در شهر تهران و ۷۵۰ مدرسه در شهرستان‌های تهران قرار دارند.

رخشانی مهر با بیان اینکه سرانه استاندارد فضای آموزشی ۸.۳۹ متر مربع است، ادامه داد: سرانه متوسط فضای آموزشی در کشور ۵.۱۸ مترمربع است در حالی که سرانه فضای آموزشی استان تهران ۴۰۲۶ مترمربع است یعنی با سرانه متوسط فضای آموزشی کشور ۹۲ صدم مترمربع، فاصله است.

وی به مدارس تخریبی استان تهران اشاره کرد و افزود: در استان ۸۵۲۴ کلاس درس باید تخریب و بازسازی شود که از نظر فضای فرسوده در جایگاه اول در کشور قرار دارد.

معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: ۱۴ هزار کلاس درس نیز در استان تهران باید مقاوم‌سازی شود.

وی تصریح کرد: برای تخریب، بازسازی و مقاوم‌سازی مدارس برآورد می‌شود به ۲۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام نیز به ۱۴۹ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

رخشانی مهر گفت: برای رسیدن به سرانه میانگین با این وضعیت، ۱۸ سال زمان نیاز داریم و برای رسیدن به سرانه استاندارد با این وضعیت به ۸۰ سال زمان نیاز است.

وی با بیان اینکه ۶۵۰۰ مدرسه در مهرماه امسال افتتاح می‌شود که نیمی از آنها توسط خیرین احداث شده است.

آیا این خبر مفید بود؟