کدخبر: 388309 ارسال پرینت 6

رکنا: دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی، پس از بازدید از سامانسرای لویزان در شامگاه نوزدهم خرداد در خصوص مأموریت های سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران گفت : وجود مراکز نگهداری موقت چون سامانسرای لویزان، در شهر تهران ضروری است، اما باید در چهأرچوب مأموریت های تعریف شده این سازمان انتظار عملکرد مراکز مربوطه را در حوزه آسیب های اجتماعی داشته باشیم؛ چراکه این مراکز موقتی بوده و حداکثر در آن باید 21 روز از مددجویان نگهداری شود.

به گزارش رکنا به نقل از روابط عمومی سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران ، شهیندخت ملاوردی، در این باره افزود : پس از این گذشت این 21 روز و طی دوره ی درمان سایر مراجع و متولیان این امر باید به این پروسه بپیوندند. حدود 17 سازمان و دستگاه در زمینه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی دارای وظیفه و ردیف بودجه هستند.

ملاوردی تصریح کرد: ما زمانی می توانیم ادعا کنیم که به وضعیت مطلوب نزدیک می شویم که همه ی این سازمان ها و دستگاه ها، به صورت همگرا و با هماهنگی و هم افزایی، وظایفشان را به درستی انجام دهند؛ در این صورت است که ساماندهی در معنای کامل و حقیقی آن محقق خواهد شد.

این مقام مسئول اظهار داشت : طبق انتظار مقام معظم رهبری در خصوص اقدامات فوق العاده در این زمینه ، در حالی که اکنون فضا برای طرح این مباحث در شورای اجتماعی کشور بسیار مساعد است به نظر می رسد که ما باید تکلیف این موضوع را در آنجا معین کنیم.

وی خاطرنشان کرد : در برنامه ششم توسعه، ما کاهش 25درصدی آسیب های اجتماعی را پیش بینی کردیم اما با توجه به وضعیت موجود و ادامه ی روال فعلی، این هدف ، بلندپروازانه به نظر می رسد، چونکه روند معمولی و روتین دستگاه ها ما را به هدف نزدیک نمی کند .

این مقام مسئول گفت : اجرای این اقدام مهم نیاز به اقدامات فوق العاده داشته و باید به سمت توان افزایی، مهارت آموزی واشتغال پایدار مددجویان حرکت کنیم. همچنین برای رسیدن هرچه سریعتر به نتایج مطلوب باید از تمام ظرفیت های موجود، شبکه های حمایتی، خانواده ها، و مسئولیت های اجتماعی بنگاه ها را به کار بگیریم.

شهیندخت ملاوردی با توجه به حساسیت ، ظرافت ، شکنندگی بانوان در مقابل آسیب های اجتماعی ، گفت : ما نسبت به حق شهروندی آسیب دیدگان و افراد در معرض آسیب مسئولیم ، معاونت امور زنان و خانواده پیگیر این موضوع است و پروژه های متعددی را در این خصوص دنبال می کند اما این کافی نیست، همانطور که نمی توان از سازمان بهزیستی، کمیته امداد یا شهرداری انتظار داشت که به تنهایی از پس این مسئولیت بزرگ و مهم برآید، این انتظار را از معاونت امور زنان و خانواده که جایگاهی ستادی دارد، نیز نداریم.

وی افزود : در حوزه ی آسیب ها نیازمند عزم ملی و همگانی هستیم، عزمی که تمام قوای سه گانه، نه فقط قوه ی مجریه را درگیر این موضوع کند، و پس از آن با اراده ی قوی به وجود آمده شاهد کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در کشور باشیم. اینکه بگوییم قرار است مقوله ی آسیب را رفع و ریشه کن کنیم، ادعای واقع بینانه ای نیست، اما کاهش، مدیریت و کنترل آسیب های اجتماعی بحثی معقول و منطقی است که باید حرکت هایمان را با این هدف همسو کنیم.

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها