کدخبر: 387711 ارسال پرینت 21

رکنا: بانک مرکزی شرایط تازه را اعلام کرد.

بانک مرکزی برای سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز اطلاعیه جدیدی صادر کرده است. این اطلاعیه برای سپرده‌گذارانی است که تا امروز برای دریافت سپرده‌های خود اقدام نکرده‌اند یا سپرده‌های بالای یک‌میلیارد تومانی دارند.

ولی‌اله سیف، رئیس بانک مرکزی گفته است که دیگر هیچ موسسه مالی غیرمجازی وجود ندارد اما هنوز که هنوز است بانک مرکزی درگیر رسیدگی به مشتریان این موسسات منحل‌شده است. در جریان ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز و انحلال آنها که در ‌سال گذشته به پایان رسید، تعیین وضع سپرده‌گذاران به ‌طور مرحله‌ای و براساس شناسایی دارایی‌ها و اموال و همچنین با اولویت سپرده‌گذاران خرد به مرحله اجرا درآمد. در بین این تعاونی‌ها تعهدات ثامن‌الحجج به بانک پارسیان، فرشتگان به کاسپین، وحدت به موسسه ملل، افضل توس به بانک‌ آینده و البرز ایرانیان به بانک تجارت واگذار شد.

در مراحلی که پرداخت وجوه سپرده‌گذاران در حدود دو ‌سال گذشته انجام شده سپرده‌گذاران ثامن‌الحجج تا سقف ۳۰۰‌میلیون تومان، فرشتگان تا ۲۰۰‌میلیون تومان و همچنین وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان تا سپرده‌های ۱۰۰ میلیونی تعیین تکلیف شده‌اند؛ اما اخیرا کمیته متشکل از نمایندگان سران سه قوا که مسئولیت رسیدگی به وضع موسسات غیرمجاز را بر عهده دارد، تصمیم گرفته است که سپرده‌گذاران تا سقف یک‌میلیارد تومان و بالاتر از یک‌میلیارد تومان را برای این پنج تعاونی تعیین تکلیف کند. از این رو قرار بر این شده تا از روز دوشنبه همزمان با ۲۱ خردادماه سپرده‌گذاران این پنج تعاونی با مراجعه به شعب بانک‌ها و موسسات تعیین‌شده وضع سپرده‌های خود را مشخص و وجوه را دریافت کنند.

اما این‌که در شرایط جدید کدام سپرده‌گذاران و تا چه اندازه می‌توانند وجوه خود را دریافت کرده و وضع حساب‌ها را مشخص کنند، موضوعی است که برخی سپرده‌گذاران در مورد آن با ابهاماتی مواجهند. در این‌باره باید یادآور شد که تمامی سپرده‌گذاران از آنهایی که در حساب‌شان یک تومان تا یک‌میلیارد و بالاتر داشته‌اند می‌توانند به شعب مراجعه کنند؛ یعنی تمامی کسانی که قبلا در این تعاونی تا سقف‌های مشخص‌شده امکان مراجعه داشتند و تاکنون به شعب نرفته‌اند و یا وضع حساب‌های آنها مشخص نشده است نیز امکان مراجعه و تعیین تکلیف دارند.

بر این اساس سپرده‌گذاران تعاونی ثامن‌الحجج که تا سقف ۳۰۰‌میلیون تومان برای آنها اعلام شده بود، اکنون تمامی افراد کمتر از ۳۰۰‌میلیون و بالاتر تا سقف یک‌میلیارد می‌توانند وجوه خود را دریافت کرده و افراد بالای یک‌میلیارد تومان نیز تعیین تکلیف می‌شوند، یعنی وضع حساب‌های آنها مشخص خواهد شد.

در مورد فرشتگان نیز که تا پیش از این سپرده‌های تا سقف ۲۰۰‌میلیون تومان پرداخت شده و بالاتر از این رقم نیز می‌توانستند تا ۲۰۰‌میلیون تومان دریافت کنند، اکنون این فرصت فراهم شده که سپرده‌های تا یک‌میلیارد تومان پرداخت و بالاتر از یک‌میلیارد نیز تعیین تکلیف شوند. در مورد وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان که تاکنون سپرده‌های تا سقف ۱۰۰‌میلیون تومان آنها پرداخت شده است و بالاتر از این رقم می‌توانستند با تعیین وضع حساب تا ۱۰۰‌میلیون تومان دریافت کنند نیز شرایط به همین صورت است، یعنی تا سقف یک‌میلیارد تومان وجوه آنها پرداخت شده و سپرده‌های بالای یک‌میلیارد تومان هم تعیین تکلیف می‌شوند.

در رابطه با سپرده‌گذاران بالای یک‌میلیارد تومان تمامی این پنج موسسه اعم از ثامن‌الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان نیز که فرصت مراجعه دارند، باید یادآور شد که سپرده‌گذاران دارای سرمایه بالای یک‌میلیارد تومان بعد از تعیین وضع حساب، یک‌میلیارد تومان دریافت کرده و مابقی وجوه آنها مشروط به شناسایی دارایی‌ها و اموال موسسات منحل‌شده خواهد بود.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

بهاره رهنما دست به دعا شد +عکس

مریم در غیاب دایی با دوست پسرش به خانه او در شمال تهران رفت

آیت الله هاشمی رفسنجانی قبل از مرگ مرموز تهدید به ترور شده بود!

نسرین دستور قتل فجیع و سوزاندن پسر جوان در بیابان های اراک را داد!

من با رسول مرد همسایه همخوابی کردم! /  او از من خواست هووی جوانم را هم به خلوتگاهش ببرم!+ عکس

تجاوز وحشیانه مدیر منحرف مدرسه به دانش آموز 14 ساله/ او خانم معلم جوان را هم باردار کرده بود + عکس

مست بودم و در اتاق خواب به درخواستم توجه نکرد، با چاقو او را کشتم! + عکس

تجاوز به دو مرد که آرایش دخترانه داشتند! / ما را به یک زیر زمین بردند+ عکس

قتل مرموز دانش آموز کلاس دهمی در سرویس بهداشتی

دردسر دوستی پسر دبیرستانی با زن بی حیا + عکس و گفتگو

سقوط مرگبار مرد بدهکار هنگام جلب / در شهرک غرب تهران رخ داد

آخرین خبر از پرونده ناظم منحرف دبیرستان معین تهران

داماد نمک نشناس تهرانی زن صیغه ای هم داشت! + عکس

اعتراف تلخ دانش آموز 12 ساله مشهدی که مشروب به مدرسه برده بود!

آیا این خبر مفید بود؟


اخبار مرتبط

خبرهای تصادفی

ارسال نظر

هم اکنون دیگران می خوانند

دیگر رسانه ها