حجم ویدیو: 129.42M | مدت زمان ویدیو: 00:20:30

رکنا: یک دو سه چهار ،یک دوسه چهار ؛ هیبتی دارند  با آن لباس وابزار ها و کلاه های طلق دار و صدای چکمه هایشان که بر کف آسفالت کوبیده می شود : گرومپ گرومپ گرومپ ، و کمی بعد من ، تو و شاید بسیاری از بینندگان مانند ما با سرباز یگان ویژه همدردی و همدلی میکنند، او در ورزشگاه آزادی هست اما پشت به زمین و مراقب که مبادا کسی شیطنتی کند و این گونه است که در همه مسابقه های مهم فوتبال هست بی آن که فرصت و رخصت دیدن مسابقه را داشته باشد ،شاید دلش لک زده باشد برای دیدن لحظه ای که دروازه حریف را بازیکن ایرانی با ضربه ای زیبا باز میکند جمعیت از جا کنده میشود و فریاد کرکننده تشویق به آسمان میرسد ولی دریغ از یک نیم نگاه.

کلاه شیشه ای مستند بلندی است از محسن خان جهانی که در باره یکی از سربازان یگان ویژه است که وظیه شان حفظ نظم در ورزشگاه آزادی است و درست به علت همین ضرورت انجام وظیفه است که می باید داخل زمین اما پشت به مستطیل سبز و رودر رو با سکو های تماشاچی فقط تشویق ها را بنگرد و افسوس ها را.

مستند ساز سنگ صبور همه است و پای درد دل و ناگفته های شخصیت های فیلم هایش مینشیند و به آنها گوش میکند اما گویا باید برای یک بار هم که شده مستندی از مستند سازان ساخت و به حرفهایشان دل سپرد .

وقتی از خان جهانی پرسیده میشود که چرا برای فیلم های مستند خوب و دیدنی ، بیننده نداریم ، می گوید:خب مستند سازی برای خودش مسکلات خیلی خیلی زیادی دارد.این که چرا مستند دیده نمیشود به این علت است که مستند به درستی معرفی نشده ،وقتی من خودم را به عنوان مستند ساز معرفی می کنم بیشتر اشخاص گمان می کنند که من در باره حیات وحش فیلم مستند میسازم ،چون تلویزیون مستند خوب نشان نداده، وقتی شبکه مستند راه افتاد ما خوشحال شدیم که مستند های خوب نشان میدهد اما بعد دیدیم که یک شبکه به شبکه های ورزشی اضافه شد ! مثلا تایخچه فوتبال ایران را نشان میداد یا فینال جام جهانی 90 یا 94 را البته در یک سال گذشته مستند های خوب هم پخش شد .

خان جهانی خودش در باره ورزش و ورزشگاه چهار مستند ساخته :" کلاه شیشه ای "،"من لیدر هستم " ، "خاطرات یک قاضی " و کلید " او علت این که چرا مستند ساز شد و دغدغه ها و انگیزه هایش برای ساخت مستند را این گونه توضیح میدهد :دنبال اتفاق ها و سوژه هایی هستم که کسی آنها را نمی بیند. خب یک ورزشگاه هست و زمین جمن و توپ و بازیکنان و داور که همه دوربین ها و خبر نگاران متوجه آنها هستند ، آن وقت از خودم می پرسم چه کسانی یا چه عواملی هستند که کسی آنها را نمی بیند و یا توجه نمی کند ،این جوری مستند "کلید " ساخته میشود یا "کلاه شیشه ای " آدمی که دور زمین کنار چمن ایستاده ولی نمی تواند مسابقه فوتبال را ببیند گرچه ممکن است که عاشق و علاقه مند به فوتبال هم باشد .

به گفته خان جهانی او سه سال در ورزشگاه آزادی مستند سازی کرده و چهار مستند بلند نتیجه کار اوست و البته سوژه های دیگری هم بوده که او در باره شان فیلم نساخته چون کم کم احساس خطر کرده به این علت که او را به عنوان مستند ساز ورزشی می شناخته اند و به همین علت مستند ورزشی نساخته و رو به مستند سازی در زمینه های اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی آورده است.

اخبار اختصاصی سایت رکنا را از دست ندهید:

مروارید با 2 برادر به حجله رفت ! + جزییات

زنده به گور شدن 5 مرد در نهاوند +تصاویر

پیام " هفته بعد خانه ام خالی است" همسر خائنم را لو داد! + عکس

فوری/حادثه ای عجیب در استخر زنان مشهد

پسر جوان دست زنی را می خورد و بسکتبال بازی می کرد! + عکس و جزییات

تجاوزبه دختر19 ساله درپشت شمشاد های پارک/ پلیس باورنمی کند!+عکس

٣٣ ثانیه آخر پرواز تهران-یاسوج خلبان سکته کرده بود ! + عکس

سرنوشت تلخ ملیحه، زهرا و آزاده مو بر تن سیخ می کند + جزییات

این 3 ایرانی را می شناسید؟!/ آنها مسافران هواپیمای مرگ امریکا بودند+فیلم و عکس

نقش عجیب دلار ارزان دولتی در مرگ 3 دانش آموز یزدی در گرجستان ! + عکس

لو رفتن عروس خائن در شب جشن عروسی!

تجاوز راننده تاکسی به دختر جوان در شب پارتی! + عکس

رقصیدن جمیله برای مرد شیطان صفت قبل از تجاوز ! + عکس

آیا این خبر مفید بود؟