فراری 488 پیستا اسپایدر آخرین عضو خانواده‌ای مشهور است. قوی‌ترین کانورتیبل تاریخ فراری با کمال افتخار بازنشسته می‌شود تا جا برای خودنمایی F8 تریبوتو باز شود. این خودروی جدید هم اواخر سال جاری وارد بازار خواهد شد؛ اما خب تا آن زمان می‌توانیم با پیستا اسپایدر خوش بگذرانیم.

بیایید با اعداد شروع کنیم. این سوپرکار پیشرانه وسط و روباز از پیشرانه‌ی 8 سیلندر 3.9 لیتری توئین توربویی استفاده می‌کند که قدرت 710 اسب بخاری و گشتاور 770 نیوتون متری دارد. این اعداد و ارقام باعث ایجاد شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 2.85 ثانیه‌ای و حداکثر سرعت 341 کیلومتر در ساعتی می‌شود. این پیشرانه کاملاً از نسخه‌ی کوپه انتقال یافته اما خب این چیز بدی نیست چراکه عملکرد بسیار خوبی دارد.

پیستا اسپایدر همانند مدل کوپه از توربوهای جدید، میله‌های اتصال تیتانیومی سبک‌وزن، میل‌لنگ و فلایویل سبک‌وزن، سوپاپ‌های متفاوت و اگزوز جدیدی سود می‌برد که در کل باعث شده‌اند این پیشرانه نسبت به پیشرانه‌ی مدل GTB حدود 18 کیلوگرم سبک‌تر باشد. اصطکاک داخلی قطعات نیز کاهش یافته است.

این موارد به همراه پانل‌های فیبر کربنی و دیگر قطعات سبک‌وزن باعث شده‌اند فراری 488 پیستا اسپایدر نسبت به 488 GTB اسپایدر 40 کیلوگرم سبک‌تر باشد؛ اما خب پیستا اسپایدر در مقایسه با نسخه‌ی کوپه هنوز هم 100 کیلوگرم سنگین‌تر است.

این سوپرکار روباز متمرکز روی پیست از سیستم FDE نیز برخوردار است که یک نقطه قوت مهم است. این تکنولوژی بخشی از سیستم شاسی 6 کنترل لغزش جانبی است که با دیفرانسیل الکترونیکی، دامپرهای قابل تنظیم و ESC برگرفته از فرمول 1 همکاری می‌کند.

بدون هرگونه تعجبی، آئرودینامیک این خودرو نیز نسبت به مدل کوپه بهبود یافته و وسیع‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. ورودی‌های هوای جانبی مدل GTB اسپایدر در این خودرو حذف شده‌اند تا جا برای نصب اینترکولرهای بزرگ‌تر باز شود. رادیاتورهای موجود در جلوی خودرو نیز کمی عقب‌تر آمده‌اند. هم‌اکنون مجرای S الهام گرفته از فرمول 1 نیز بین این قطعات نشسته تا هوا را عبور داده و داون فورس را افزایش دهد.

پایین آمدن سقف در 14 ثانیه انجام شده و تا سرعت 48 کیلومتر در ساعت می‌توان آن را انجام داد. این خودرو درگ بیشتری داشته اما خب از بهبودهای مناسبی در بخش‌های زیرین بدنه و آئرودینامیک فعال سود برده که باعث افزایش پایداری خودرو می‌شوند. مسیر تست ما به گونه‌ای بود که امکان تست پرسرعت خودرو وجود نداشت اما خب کاملاً از عملکرد پیستا اسپایدر راضی بودیم.

در جاده‌های بد و با پایین آمدن سقف گاهی اوقات احساس وجود لرزش‌هایی خفیف در شاسی را خواهید داشت اما کاهش استحکام ساختاری پیستا اسپایدر را سریعاً حس نخواهید کرد. شما باید برای یافتن این موضوع خودرو را کاملاً تحت‌فشار قرار دهید که البته در این حالت هم لذت زیادی نخواهید برد.اگزوز سبک‌تر خودرو کمی پر سر و صداتر بوده اما واقعیت این است که جذابیت صدای آن به پایه‌ی 458 اسپچیاله نمی‌رسد.

با باز بودن سقف شما صدای تقویت شده‌ی توربوها را نیز خواهید شنید که در کل تجربه‌ی جذابی به وجود می‌آورد.فرمان خودرو همان‌گونه که از فراری انتظار داریم سریع و تیز بوده و کاملاً دقیق و حساس است. این سیستم فرمان به لطف لاستیک‌های پهن‌تر و چسبنده‌تر میشلین کاپ 2 که خاص پیستا اسپایدر توسعه یافته‌اند سنگین‌تر از مدل استاندارد می‌باشد.زمانی که وارد پیچ‌ها شوید سریعاً متوجه تمایل خودرو به عبور از آن را مشاهده خواهید کرد. لاستیک‌ها چسبندگی زیادی دارند و به لطف سیستم FDE اطمینان زیادی از راندن یک سوپرکار 250 هزار پوندی به دست خواهید آورد.

سیستم FDE به گفت‌وگوی بین چندین واحد کنترل ترجمه می‌شود و به دستورات شما در میلی‌ثانیه واکنش نشان می‌دهد. این سیستم همچنین می‌تواند به‌صورت مستقل روی هر کالیپر ترمز اعمال‌نظر کند تا توازن بهتری به وجود آید. دخالت‌های این سیستم کوتاه اما مؤثر هستند.

488 پیستا اسپایدر از نظر سواری بهترین سوپرکار جهان نیست اما افراد بیشتری می‌توانند پرفورمنس این خودرو را استخراج کنند که قطعاً موضوع خوبی است. فراری بسیار زیاد درباره‌ی احساسات و چگونگی اندازه‌گیری هیجان رانندگی صحبت کرده است. فردی را 20 دقیقه سوار پیستا اسپایدر کنید و سپس در زمان پیاده شدن به لبخند او نگاه کنید. این همان معیاری است که فراری معرفی می‌کند.

با باز شدن سقف کمی توربولانس به وجود می‌آید و با بستن آن نیز آرامش داخل کابین را می‌توان دید؛ اما از نظر فضای کابین و بار، فراری 488 پیستا اسپایدر محفظه‌ی 170 لیتری در بخش جلو برای دو کیف داشته و باک سوخت 78 لیتری آن نیز در صورت سواری معمولی و نه چندان پرفشار محدوده حرکتی زیادی فراهم خواهد کرد.با زمینه‌ی شروعی همچون فراری 488 پیستای قوی، نسخه‌ی اسپایدر نیز تمامی فاکتورهای لازم برای لذت رانندگی را دارد. فراری به لطف سیستم‌های الکترونیکی بسیار پیشرفته، سوپرکاری جذاب ساخته است. این خودرو بدون اینکه پرفورمنس مدل کوپه را قربانی کند، شخصیت و جذابیت بیشتری را ارائه می‌کند. سوپرکارهای کانورتیبل دیگر نمی‌توانند تواناتر از پیستا اسپایدر باشند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟