عدالت و انصاف ویژگی مهم  افراد نقش آفرین در روند رسیدگی

به گزارش رکنا ازآذربایجان‌غربی؛دکتر ناصر عتباتی رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در نشست علمی هیئت عمومی وکلای استان که به مناسبت هفتادمین سالگرد استقلال کانون وکلاء تشکیل می شد با تبریک ایام پر خیر و برکت ماه شعبان و هفتادمین سالگرد استقلال کانون وکلاء بیان داشت: وکالت امر خطیر و مهم است که هم وزن قضاوت و احقاق حق می باشد و همه باید دست به دست هم دهیم تا جایگاه احقاق حق و عدالت را ارتقاء دهیم.

رئیس کل دادگستری استان افزود: هدف و مسیر مشخص است و آن دفاع از حاکمیت قانون و اجرای عدالت است که تنها مختص نظام حقوقی ما نیست بلکه در تمامی نظام های حقوقی دنیا به عنوان یک اصل می باشد و هر کسی که در این مسیر قدم بر می دارد جایگاه ویژه ای را در جامعه خواهد داشت، خصوصاً در نظام قضایی ما که مبتنی بر آموز های دینی و اسلامی است.

وی ادامه داد: اغلب مردم بر این باورند که عدالت باید در قاضی نمود پیدا کند ولی به باور بنده تمامی افرادی که در یک فرایند رسیدگی و دادرسی نقش آفرین هستند حتماً باید اصلی ترین ویژگی آنها عدالت و انصاف باشد.

رئیس شورای قضایی استان در ادامه اظهار داشت: اصلی ترین شأن و ویژگی یک وکیل دفاع منصفانه و عدالت می تواند باشد و این ویژگی باید در تمامی تصمیمات و اظهار نظرها نمود و بروز پیدا کند.

عتباتی در ادامه به اثرات مثبت وجود وکیل در پرونده ها پرداخت و گفت: اگر دعاوی و شکایت توسط وکلاء که به عنوان کارشناسان مسائل حقوقی هستند تنظیم شوند در مسیر درست طرح شده باشند خروجی کار نیز بدون ایراد خواهد بود.

وی در ادامه به اهمیت حرکت به سمت اجباری کردن وکالت در دعاوی و شکایات پرداخت و گفت: امروز موضوعات حقوقی پیچیده و تخصصی شدند و حتماً باید به سمت و سوی الزامی کردن وکالت رفت چرا که این نیاز ضروری جامعه است و باید فرهنگ استفاده از وکیل را در تمام امور حقوقی مردم نهادینه کرد و آن را در جامعه تعمیق داد.

تعامل بین دو مجموعه دادگستری و کانون وکلاء یکی دیگر از تاکیدات عتباتی در این همایش بود که در این خصوص گفت: تعامل بین دو مجموعه دادگستری و کانون وکلاء باید در دستور کار باشد و با تعامل علمی کارها را دقیق و شفاف باهم پیش برد تا خروجی کار هم برای دو مجموعه و هم برای مردم مفید باشد که آن تامین امنیت پایدار و ایجاد آرامش روانی در بحث رعایت حقوق و احقاق شهروندان است.

کریم معجنی/آذربایجان‌غربی 

کدخبر: 874526
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟