پیاده روهای هشترود  در قرق دستفروشان و وانتی ها !/ شهرداری برای ساماندهی دست به کار شود

به گزارش رکنا ، معابر پیاده از مهمترین فضاهای شهری به شمار می آیند که نه تنها نقش عمده ای در تامین دسترسی فیزیکی دارند بلکه موجب می شوند عابر پیاده در فضایی امن و به دور از معضلات اجتماعی و موانع ، تردد کنند .

در برخی نقاط شهر هشترود از جمله جلوی اداره مخابرات از طرف خیابان امام خمینی (ره) استفاده ازاین پیاده رو روز به روز با مخاطراتی رو به رو می شود، خصوصا صبح ساعت ۹تا ۱۳ ظهر که این محل تبدیل به بازار خرید وفروش انگشتر وتسبیح وغیره می شود.

لذا هدف از تحقیق حاضر شناخت برسی مشکلات پیاده رو ها وعدم استفاده صحیح از پیاده روهاست که مختص عبور عابرین پیاده است . اهمیت معابر پیاده به عنوان یکی از مشکلات این شهرستان محسوب می شود .از طرف دیگر نیز نگهداشتن خودروهایی از قبیل نیسانی ها ووانتی ها در کنار خیابان وبساط کردن آنها معضل دیگر شهر هشترود است که غیر از اینکه خوروشان را دوبل و سه بل پارک می کنند وسائل فروش خود را نیز در قسمت هایی از خیابان پهن می کنند.که استفاده بهینه کنند.

متاسفانه بعضی از مغازه داران نیز قانون را زیر پا گذاشته وپیاده رو را که بساط می کنند هیچ نصف خیابان را نیز تصرف کرده وکلا عبور ومرور را هم برعابرین وهم برخودروهای عبوری با مشکل مواجه می سازند. وخیال می کنند که پیاده رو وخیابان را نیز به آنها داده اند.در تخلفات شهری نگاهی ویژه به سدمعبر و حقوق عابران پیاده می کنم.

بارها افراد زیادی برای عبور در مسیر پیاده رو به دلیل وجود موانعی باید به ناچار مدتی را صبر کرده یا اینکه مسیر را به سمت خیابان تغییر دهند و طبیعی است که این عمل احتمال حادثه و ترافیک را زیاد می‌کند. بعضی اشخاص با ایجاد سدمعبر به حقوق شهروندان تجاوز کرده و از معابر عمومی استفاده خصوصی می‌کند.

سد معبر موارد زیر را شامل می شود:

سدمعبر صنوف: در این مورد مغازه‌داران با گذاشتن کالا و اجناس در مقابل مغازه و اشغال پیاده‌رو و معابر عمومی موجب اخلال در رفت و آمد عابران پیاده می‌شوند و همچنین از فضای عبور و مرور نیز تصویری نازیبا و آشفته می‌سازند و ضمن ایجاد خطر، مشکلات زیادی را به وجود می‌آورند. بهتر است شهروندان قبل از ایجاد شغل جدید موقعیت محل کسب را متناسب با نوع شغلی که تصمیم دارند دایر نمایند، انتخاب کنند تا ناچار به استفاده از پیاده رو نشوند، زیرا بیرون گذاشتن کالا دلیل فروش بیشتر نیست، آنچه مشتری را جذب می‌کند، زیبایی و نظم واحد صنفی است.

وانت بارهای دوره گرد و ثابت: این وانت‌ها علاوه ایجاد سدمعبر در معابر، کوچه ها و ... برای تبلیغ و فروش اجناس از بلندگو استفاده می‌کنند که باعث آلودگی صوتی و مزاحمت برای دیگران می شود.

دست فروشی: اشخاصی که در کنار معابر، با اشغال سطح معینی از پیاده رو اقدام به فروش اجناس و کالاهای خود می‌کنند، برای عبور و مرور عابران ایجاد مشکل کرده و با ایجاد سد معبر تخلف می‌کنند.

حضور دست فروشان نه تنها تجاوز به حریم شهروندان محسوب می‌شود بلکه جامعه را نیز از لحاظ بهداشتی و اقتصادی با مشکل مواجه می‌کند. دست فروشانی که با جنس‌های تقلبی و ارزان‌تر، اقدام به فروش کالاهای خود می‌کنند با عرضه مواد غذایی غیربهداشتی و آلوده، سلامت و بهداشت شهروندان را به خطر می اندازند و باعث شیوع بسیاری از بیماری‌ها می‌شوند و حقوق سایر کسبه را نیز تضییع می‌کنند.

این در حالی است که فرماندار هشترود در جلسات متعدد از شهرداری خواسته که نسبت به سروسامان دادن این وانتی ها ونیسانی ها در این وضعیت کرونایی اقدام کند که تا بحال اقدامی صورت نگرفته است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟